Egy brit nő, akit főnöke egy szöveges üzenetben, egy cukiskodós „jazz hands” emojival bocsátott el, miközben terhességi rosszullét miatt nem tudott dolgozni, 94 ezer font kártérítést kapott a munkaügyi bíróság döntése alapján.

Terhessége alatt küldték el
Paula Miluskát, egy befektetési tanácsadót Ammar Kabir rúgta ki, miközben a nő súlyos reggeli rosszullétekkel küzdött várandóssága alatt. A munkaügyi bíróság megállapítása szerint főnöke szándékosan kétértelmű üzenetet küldött, amelyben azt állította, hogy a cég „küzd a nehézségekkel” és olyan munkatársat kell találniuk, aki személyesen is jelen tud lenni az irodában.
A nő korábban kérvényezte, hogy home office-ban dolgozhasson, mert az állapota miatt nem tudott rendszeresen bejárni. Mr. Kabir egy üzenetben közölte vele, hogy elveszíti állását, majd azzal zárta a szöveget:
„Remélem, hamarosan találkozunk, sok megbeszélnivalónk van a munkahelyen kívül is.”
Az üzenetet pedig egy „jazz hands” emojival (egy mosolygó arc két kifelé fordított tenyérrel) egészítette ki. A bíróság úgy ítélte meg, hogy Miluska terhessége közvetlen oka volt a jogtalan elbocsátásának, ezért 93 616,74 font (kb. 43 millió forint) kártérítést ítéltek meg számára.
Munkaügyi bíróság: „Jogtalan elbocsátás és terhességi diszkrimináció”
A bíróság megállapítása szerint Miluska 2022 márciusában kezdett dolgozni a birminghami székhelyű Roman Property Group Limitednél. Októberben tudta meg, hogy várandós, és a következő hónapban súlyos terhességi rosszullétek jelentkeztek nála.
Mivel egyre erősebb hányingere volt, előre jelezte főnökének, hogy home office-ban szeretne dolgozni. November 26-án Ammar Kabir megkérdezte, hogy érzi magát, amire Miluska azt válaszolta:
„Borzasztóan. Nem értem, miért hívják reggeli rosszullétnek, amikor egész nap tart.”
Másnap a főnöke megkérdezte, tudna-e néhány napot dolgozni a következő héten, és legkésőbb 16 órakor befejezni a munkát. Miluska azonban közölte, hogy állapota annyira rossz, hogy akár kórházi ellátásra is szüksége lehet.
„Ma hatszor hánytam, ha nem enyhül a következő napokban, kórházba kell mennem… Még home office-ban sem tudok dolgozni, nemhogy az irodában.”
A nő bocsánatot kért, hogy nem tudja támogatni főnökét, ám erre nem kapott választ egészen december 1-jéig.
Ekkor Kabir az alábbi üzenetet küldte neki:
„Remélem, jól vagy. Valószínűleg már sejtetted, hogy új embert kell keresnünk az irodába, mert el vagyunk maradva a munkával. Remélem, nem veszed személyes sértésnek, de nehéz helyzetben vagyunk. Ami engem illet, próbálok neked más lehetőséget találni… Csak írj, ha jobban vagy.
Romaan intézi, hogy az addigi munkanapjaid ki legyenek fizetve. Remélem, hamarosan találkozunk, sok megbeszélnivalónk van a munkahelyen kívül is [jazz hands emoji].”
Miluska értetlenül állt a döntés előtt, és visszaírt:
„Nem értem, mi történik. Amióta bejelentettem, hogy terhes vagyok, távmunkában dolgoztam a lehetőségeimhez mérten. Most, amikor a legrosszabb fázisában vagyok a rosszulléteknek, és mégis teljesítettem egy új megbízást, most rúgsz ki?”
Kabir azonban azzal védekezett, hogy nem bocsátotta el a nőt, és tagadta a jogtalan felmondás vádját. A bíróság azonban másképp döntött: megállapította, hogy Miluska elbocsátása jogtalan volt, és terhessége miatt történt diszkrimináció áldozata lett.
94 ezer fontos kártérítés és precedensértékű ítélet
A bíróság nem fogadta el a főnök érvelését, és kimondta, hogy a nő munkaviszonya megszűnt december 1-jén, amikor Kabir elküldte az üzenetet. A bíró szerint „objektíven egyértelmű, hogy ez az üzenet a munkaviszony megszüntetését jelentette.”
Miluska így 93 616,74 fontot kapott kártérítésként a terhesség miatti diszkrimináció és tisztességtelen elbocsátás miatt. Forrás