A Munkáspárt által előterjesztett, a Bérlők Jogairól szóló törvényjavaslat végső szakaszba lépett, és egy vezető iparági szereplő szerint ez jelentős bérleti díjemelkedést eredményezhet, amely meghaladja az infláció mértékét.
A törvényjavaslat céljai és hatása
A törvényjavaslat célja a magánbérleti szektor reformja, amely számos új intézkedést foglal magában:
- A „no-fault” kilakoltatások megszüntetése: A bérbeadók nem szüntethetik meg a bérleti szerződést megfelelő indoklás nélkül.
- Licitháborúk megakadályozása: A bérleti díjak drasztikus emelésének tilalma sok jelentkező esetén.
- Előre fizetett bérleti díjak korlátozása: A bérbeadók nem kérhetnek egy hónapnál több előleget.
- Határozott idejű bérleti szerződések eltörlése: Rugalmasság a bérlők számára a bérleti szerződések időtartamában.
- Bérleti díjemelések elleni védelem: Támogatás a bérlők számára, ha túlzott bérleti díjemeléseket tapasztalnak.
A bérbeadók aggodalmai
A tulajdonosok körében komoly aggályokat váltott ki a javaslat:
- Bérleti díjemelés várható: Chris Norris, a Nemzeti Lakástulajdonosok Szövetségének (NRLA) politikai igazgatója szerint a landlordok „jelentős emelést” fognak beépíteni a havi bérleti díjakba a törvényjavaslat költségeinek ellensúlyozására.
- Bizonytalanság a bérleti időszakok körül: A határozott idejű szerződések eltörlése miatt a bérlők korábban kiléphetnek a bérleti szerződésekből, ami a tulajdonosok számára további pénzügyi kockázatot jelenthet.
- Portfóliók csökkentése: Norris becslése szerint az NRLA tagjainak 30%-a fontolgatja ingatlanportfóliójának csökkentését a változások miatt.
A bérlőket támogató érvek
A törvényjavaslatot támogató csoportok szerint az intézkedések a magánbérleti szektor egyensúlyhiányát hivatottak orvosolni:
- A hatalmi egyensúly helyreállítása: A bérlők jogai megerősödnek, miközben a bérbeadók visszaélési lehetőségei csökkennek.
- A bérleti díjak emelésének kritikája: Paul Shanks, a Renter’s Reform Coalition szóvivője szerint elfogadhatatlan, hogy a tulajdonosi csoportok további díjemelésekkel fenyegetőznek.
A bérleti piac jelenlegi helyzete
Az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatala (ONS) szerint 2023 novemberében a magánbérleti díjak éves növekedése elérte a 9,1%-ot, szemben az októberi 8,7%-kal.
A Zoopla adatai alapján a bérbeadók 70%-ának vagy nincs adóssága, vagy csak kis összegű jelzálogkölcsönt kell törlesztenie. Ugyanakkor a Shelter nevű lakhatási jótékonysági szervezet kutatása szerint a dolgozó bérlők kétharmada jelenleg is nehézségekkel küzd a bérleti díjak kifizetése kapcsán.
Mi várható a jövőben?
A törvényjavaslat végleges elfogadása a bérleti piac jelentős átrendeződését eredményezheti. Bár a bérbeadók költségeik növekedését a bérleti díjak emelésével kívánják ellensúlyozni, a reformok hosszú távon biztosíthatják a bérlők nagyobb biztonságát és jogvédelmét.
A viták ellenére a törvényjavaslat célja a bérlők életminőségének javítása és a lakhatási válság enyhítése. Forrás