Sadiq Khan, London polgármestere jóváhagyta a főváros 33 önkormányzatának kérését, hogy a parkolási bírságokat 160 fontig emeljék. A döntés célja, hogy hatékonyabb visszatartó erőt teremtsen az antiszociális és másokat akadályozó parkolási szokások ellen. Az önkormányzatok szerint az egyik legnagyobb probléma a járdán történő parkolás, amelyre a lakossági konzultáció során is sok panasz érkezett.
Rekordmagas parkolási bírságok Londonban
A 2023/24-es pénzügyi évben rekordszámú, 8,3 millió parkolási bírságot szabtak ki Londonban, ami jelentős bevételt hozott az önkormányzatoknak.
Az új szabályok értelmében minden típusú parkolási bírság 30 fonttal emelkedik.
„A” sáv (jellemzően belső London vagy forgalmas külvárosi csomópontok):
- A súlyos szabálysértések bírsága 130 fontról 160 fontra nő.
- Az enyhébb szabálysértések bírsága 80 fontról 110 fontra emelkedik.
„B” sáv (kevésbé forgalmas területek):
- A súlyos szabálysértések bírsága 110 fontról 140 fontra nő.
- Az enyhébb szabálysértések 60 fontról 90 fontra drágulnak.
Az időben történő befizetés esetén járó 50%-os kedvezmény továbbra is megmarad.
Emellett a buszsávokban és egyéb helyeken (például sárga csíkozott felfestéssel ellátott területen való megállás) vagy tiltott kanyarodás miatt kiszabott büntetések is 130 fontról 160 fontra nőnek.
A döntés háttere és hatásai
A döntést követően Heidi Alexander közlekedési miniszternek egy hónapja van, hogy kifogást emeljen. Ha a változások jóváhagyást kapnak, ez lesz az első kormányzati engedély a londoni parkolási bírságok emelésére 2010 óta.
A londoni önkormányzatok szerint az új szabályozásra azért van szükség, mert a szabálytalan parkolások miatti panaszok száma folyamatosan növekszik. A konzultációban résztvevők 50%-a szerint a veszélyes és figyelmetlen parkolás komoly problémát jelent, különösen a járdákon parkoló autók esetében.
Eközben az önkormányzatok növekvő költségekkel is szembesülnek. Hackney önkormányzata szerint a parkolási ellenőrzési szerződésük költsége 57,9%-kal nőtt 2011 és 2023 között.
A bírságokkal kapcsolatban felmerült vádakra az önkormányzatok azzal reagáltak, hogy az ezekből származó bevételeket kizárólag közlekedési projektekre fordíthatják, például a Freedom Pass finanszírozására, amely évente 350 millió fontba kerül, és az idősek és fogyatékkal élők ingyenes közlekedését biztosítja.
További díjemelések
Az új szabályok lehetőséget biztosítanak arra is, hogy:
- A kerékbilincs eltávolításának díja 70 fontról 100 fontra nőjön.
- Az autók kiváltása a telephelyről 200 fontról 280 fontra emelkedik.
- A jármű tárolásáért naponta 40 fontról 55 fontra emelkedik a díj.
Növekvő számú parkolási bírság Londonban
A parkolási bírságok száma jelentősen nőtt 2010 és 2023 között, de gyakran csökkent is az évek során. A legnagyobb növekedés azonban az olyan szabálysértések számában volt, amelyeket főként térfigyelő kamerák rögzítettek (például tiltott jobbra kanyarodás vagy yellow boxos területen való megállás).
Ezeknek a bírságoknak a száma 571 ezerről 3,45 millióra nőtt 2010 és 2023 között.
Politikai vita a díjemelésekről
Amikor tavaly decemberben a London Councils közlekedési és környezetvédelmi bizottsága megvitatta az emeléseket, a Liberális Demokraták és a Konzervatívok azt javasolták, hogy minden önkormányzatot soroljanak az „A” sávba, és a maximális bírságot 180 fontra, a minimálisat pedig 130 fontra emeljék.
Ezt azonban a munkáspárti képviselők elutasították, így alakult ki a 160 fontos maximális és 90 fontos minimális bírság mint konszenzus.
Összegzés
Az új szabályok célja a szabálytalan parkolások visszaszorítása és a közlekedési fegyelem javítása. Bár sokan ellenzik a díjemeléseket a megnövekedett megélhetési költségek miatt, az önkormányzatok szerint a szigorúbb szabályozás a város közlekedésének biztonságát szolgálja. Forrás