Végre kiderült mely országok lakói Európa legnagyobb piásai – és sokak meglepetésére a britek még a legjobb 10-be sem jutottak be.
Legyen szó egy pohár borról ebéd mellé vagy egy pár sörről az Oktoberfesten, minden országban van valamiféle hagyomány az alkohollal kapcsolatban. Az italt kerülők számának növekedésével az elmúlt évtizedben az EU nagy részén csökkent az alkoholfogyasztás, a legnagyobb mértékben Írországban, Litvániában, Görögországban és Spanyolországban.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentése szerint Lettországban volt a legmagasabb az alkoholfogyasztási arány 2020-ban, ott ugyanis 12,1 liter alkohol fogyott fejenként a felnőttekre vetítve. Szorosan követi őt Csehország 11,6 literrel és Litvánia 11,4 literrel.
Eközben az Egyesült Királyság csak a 18. helyet szerezte meg Franciaország, Németország és Ausztria mögött, ami sokak számára meglepő lehet. Az adatok azt mutatják, hogy egy átlagos felnőtt 9,7 liter alkoholt ivott meg 2020-ban Nagy-Britanniában, ami azt mutatja, hogy a hírhedt „brit ivási kultúra” megváltozni látszik. Ez egyébként körülbelül heti hat nagy pohár bornak felel meg.
Magyarország az EU átlagán felül teljesített, már ami az italozást illeti, 10,4 literes átlaggal és a 11. helyen végzett.
Csaknem minden ötödik felnőtt (19%) számolt be 2019-ben havonta legalább egyszer komolyabb alkoholfogyasztásról az EU-országokban átlagosan, és ez az arány 2014 óta változatlan. Ugyanakkor viszonylag nagy az eltérés az egyes országok közt. Míg Ciprus és Olaszország területén kevesebb mint a felnőttek 5%-ánál fordul elő, a románoknál és dánoknál ez az arány 35%. Mondani sem kell, hogy minden országban a férfiak nagyobb valószínűséggel számoltak be súlyos, epizodikus alkoholfogyasztásról, mint a nők.
EU országok átlagos alkoholfogyasztás 2010 és 2020
Az OECD szerint azonban azért a legtöbb országban – köztük Nagy-Britanniában és Magyarországon is – az alkoholfogyasztás csökkent az elmúlt évtized során.
A jelentés szerint: „Sok európai ország számos jogszabályt vezetett be az alkoholfogyasztás korlátozására, például adókat, az alkohol elérhetőségének korlátozását és az alkoholreklámozás tilalmát. A hatékonyságukat azonban sok esetben gátolja a nem megfelelő végrehajtás.” Forrás