Legalább 100 járatot töröltek a továbbra is fennálló személyzethiány miatt a londoni Gatwick repülőtéren, ami újabb 15 000 utas utazási terveit zavarja meg, és millió fontos veszteségeket okoz a légitársaságoknak.
A Nats, a repülésirányítást biztosító szolgáltató, amely a torony működtetéséért felel, ideiglenes légtérkorlátozásokat vezetett be a repülőtéren „a biztonság fenntartása érdekében.” Az EasyJet, amelynek fő bázisa a London Gatwick repülőtér, szenvedte el a törlések kétharmadát. Legalább 64 EasyJet-járatot töröltek az egyik legforgalmasabb és legjövedelmezőbb napon.
A Nats szóvivője ezt mondta: „Ezek a korlátozások a légiforgalmi irányító torony személyzethiánya miatt történtek, és a már meglévő korlátozásokhoz kapcsolódnak, amelyeket az Egyesült Királyságban és Európában tapasztalható kedvezőtlen időjárási körülmények okoznak. Bocsánatot kérünk az okozott kellemetlenségekért, és szorosan együttműködünk a repülőtérrel és a légitársaságokkal, hogy minimalizáljuk a zavarokat.”
Négy oda-vissza járatot töröltek Gatwick és Amszterdam között, valamint két járatot Faro, Párizs, Genf és Belfast irányába is. Az EasyJet legfontosabb nyaralójáratai közül a krétai Heraklionba, Nápolyba és Lisszabonba tartó gépeket is törölték. A tömeges járattörlések már a tavalyi évben és 2024 júniusában is problémákat okoztak a sussexi repülőtéren.
Az EasyJet szóvivője ezt nyilatkozta: „A Gatwick légiforgalmi irányító személyzetének hiánya miatt a mai napra jelentősen csökkentett forgalmi korlátot vezettek be, ami zavarokat okoz a Gatwick repülőtérről induló és oda érkező járatoknál, beleértve néhány járattörlést is.
„Rendkívül csalódottak vagyunk, hogy ügyfeleinket ismét érinti ez a probléma, és bár ez rajtunk kívül álló ok, elnézést kérünk az okozott kellemetlenségekért. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy minimalizáljuk a zavarok hatását, és értesítettük a törölt járatok utasait a lehetőségeikről, beleértve az újrafoglalás vagy a visszatérítés lehetőségét, valamint biztosítjuk a szállodai elhelyezést és étkezést, ha szükséges.”
A British Airways törölte esti járatait Bordeaux-ba és Jersey-be, a korábbi, a légiforgalmi irányítási problémáktól független törlések mellett. A BA testvérvállalata, a Vueling 16 járatot törölt, főként Spanyolországba irányulókat. A Norwegian törölte járatait Gatwick és Bergen, Koppenhága, illetve Stavanger között. A Wizz Air leállította Bécsbe és Velencébe induló járatait. Ezen felül a Turkish Airlines törölte esti isztambuli járatát, a TAP Portugal pedig Portoba induló járatát, míg a Helvetic Zürichbe tartó járata sem indul el.
Az érintett utasok jogosultak szállodai szobára és étkezésre, valamint felszállni a lehető legkorábbi járatra bármely más légitársaságnál, ahol van szabad hely.
A légitársaságok várhatóan milliós nagyságrendű pénzügyi veszteségeket szenvednek el: fizetniük kell az éjszakára ott ragadt utasok szállásköltségeit, helyet kell találniuk nekik más járatokon, és elvesztik a bevételt azoktól az utasoktól, akik lemondják az utat emiatt.
Korábban a British Airways több tucat járatot törölt Heathrow-n is. Az ok egyelőre ismeretlen. Péntek óta legalább 300 járatot töröltek Heathrow és Gatwick repülőtereken, az Egyesült Királyság két legforgalmasabb repülőterén. Forrás