Egy 38 éves, háromgyermekes édesanyánál halálos méhnyakrákot diagnosztizáltak, miután az orvosok több mint egy éven keresztül nem vették komolyan a panaszait, és azokat nemi úton terjedő betegségként kezelték. A nyugat-midlands-i Steph Washington esetét már az NHS is mulasztásként ismerte el.
„Állandó fájdalomban éltem – de soha nem küldtek rákszűrésre”
Steph 2022 áprilisában kezdett el érezni komoly tüneteket: kismedencei és deréktáji fájdalom, szokatlan hüvelyi vérzés, kóros váladék, rendszertelen menstruáció, fáradtság és gyors súlycsökkenés. Ezek mind klasszikus jelei a méhnyakráknak, azonban a háziorvosa nyolc különböző alkalommal antibiotikumot írt fel neki, leginkább bakteriális fertőzésre vagy nemi betegségekre hivatkozva.
Hiába kérte, soha nem ajánlották fel neki a méhnyakrákszűrést (kenetvizsgálatot), és így a betegség hónapokig kezeletlen maradt. A fájdalom súlyosbodott, Steph pedig folyamatosan visszatért az orvoshoz és a sürgősségire, de érdemi kivizsgálás nem történt.
12 hónappal később jött a kegyetlen diagnózis: 4-es stádiumú rák
2023 augusztusában végül biopsziát végeztek rajta, mely során kiderült: előrehaladott, negyedik stádiumú méhnyakrákja van, amely már nem gyógyítható. A nő elmondta:
„Teljesen felfordult az életem. Már nem tudom ellátni a két kisebb gyermekemet, folyamatos fájdalomban élek. Ha 2022 áprilisában elvégeztek volna rajtam egy egyszerű kenetvizsgálatot, talán még ma is egészséges lennék.”
Steph jelenleg a szülei gondozására szorul, alig hagyja el az otthonát, és több mint 60 kilogrammot fogyott az elmúlt időszakban. Két fiatalabb gyermeke jelenleg az édesapjukkal él.
Az NHS elismerte a mulasztást – de már késő
A Greens Health Centre nevű rendelő, valamint az NHS is elismerték a felelősségüket, és azt, hogy időben történő szűréssel kezelhető lett volna a daganat. Jelenleg jogi eljárás zajlik annak érdekében, hogy Steph megkapja az őt megillető kártérítést és speciális orvosi ellátást.
Rajni Kandola, Steph jogi képviselője elmondta:
„Lenyűgözött, milyen erővel és kitartással küzd Steph ebben az embert próbáló helyzetben. Bár az NHS bocsánatkérése és felelősségvállalása fontos lépés, ez már nem adja vissza az elvesztegetett időt. Most azon dolgozunk, hogy biztosítsuk számára a szükséges ellátást és támogatást.”
Harc a jövőért: otthoni szűrés és tudatosság
Steph most azért kampányol, hogy az NHS vezesse be az otthon elvégezhető méhnyakrákszűrést, ami szerinte növelné a nők szűrésen való részvételét és életeket menthetne meg.
„Ha otthon elvégezhető lett volna, talán hamarabb kiderült volna a baj. Ez sok nőt megmenthetne attól, amin én most keresztülmegyek.”
Az NHS célja, hogy 2040-re teljesen felszámolja a méhnyakrákot az Egyesült Királyságban, de Steph története rávilágít arra, hogy ehhez sürgős rendszerbeli változások szükségesek – különösen a háziorvosi rendelők szintjén.
A méhnyakrák a nők negyedik leggyakoribb daganatos megbetegedése világszerte, és évente több tízezer nőnél diagnosztizálják. A történet arra hívja fel a figyelmet, hogy a korai felismerés életet menthet, és a legkisebb panasz esetén is fontos követelni a megfelelő szűrővizsgálatokat. Forrás