A 2016-os Bank Holiday napok és a fizetett szabadság jogszabálya Nagy-Britanniában 1

Minden alkalmazott számára fontos, hogy tudja, mikor és mennyi szabadságot vehet ki, hiszen ez jár és mindenkinek kell a pihenés.

calendar-pages

Fizetett Szabadság

Minden munkavállaló évente 5.6 hétnyi fizetett szabadságra jogosult, akár a munkáltató által adott kötelező kiadott ünnepnapokat is beleértve. Ezt a jogosultságot, egyéni vállalkozók nem élvezhetik.

Az emberek többsége heti 5 munkanapot dolgozik, erre évente 28 nap szabadnap jár. Ha visszaosztjuk a 28-at 5-el, akkor kapjuk meg az 5.6 hetet (hétvége nem beleértendő). A részmunkaidőben dolgozóknak is jár az 5,6 hétre járó fizetett szabadság, viszont az ő esetükben a kapott összeg alacsonyabb, mint a teljes munkaidőben dolgozóké. Ez azt jelenti, ha például valaki 3 napot dolgozik egy héten, akkor ezt a 3-at megszorozzuk az 5.6-tal, az eredmény 16.8 nap. Ez a fizetett szabadnapok száma. Ilyen esetben maximum 28 nap az éves fizetett szabadság. A rendhagyó munkaidőre járó fizetett szabadnapok számát, más módon számoljuk ki. Aki szeretné, ezt megtehet itt.

Természetesen ezek a számok is korlátozva vannak. Bármennyi napot is dolgozunk egy héten, a maximális fizetett napok száma nem haladhatja meg a 28-at. Tehát hiába dolgozunk egy héten hat napot, akkor is évente maximum, csak 28 nap jár és sajnos NEM a 6×5.6, azaz 33,6 nap. Az ünnepnapok kivételt képezhetnek a 28 napon felül, ám ha a munkáltató úgy dönt, beleszámíthatja azokat is.

Munkaszüneti napok 2016-ban:

  • Január 1 (péntek) – New Year’s Day (egész országban)
  • Január 4 (szombat) – január másodika helyettesítő nap (csak Skócia)
  • Március 17 (csütörtök) – St Patrick’s Day (csak Észak-Írország)
  • Március 25 (péntek) – Good Friday (egész országban)
  • Március 28 (hétfő) – Húsvét hétfő (Mindenhol, kivéve Skócia)
  • Május 2 (hétfő) – munkaszüneti nap (egész országban)
  • Május 30 (hétfő) – munkaszüneti nap, tavaszi szünet (egész országban)
  • Július 12 (kedd) – Orangemen’s Day (csak Észak-Írország)
  • Augusztus 1 (hétfő) – nyári szünet (csak Skócia)
  • Augusztus 29 (hétfő) – munkaszüneti nap (Mindenhol, kivéve Skócia)
  • November 30 (szerda) – St Andrew’s day (csak Skócia)
  • December 25 (vasárnap) – Karácsony (egész országban)
  • December 26 (hétfő) – Boxing Day (egész országban)
  • December 27 (kedd) – Karácsony helyettesítő szünnap, mivel az vasárnapra esik (egész országban)

A munkavállaló az alábbi dolgokra jogosult a szabadságok kapcsán:

  • szabadságért járó fizetés megkapása
  • szülési szabadság, örökbe fogadási szabadság, és betegszabadság ideje alatt is gyűlnek a felhasználható szabadnapok
  • fizetett szabadság kivétele betegszabadsággal egy időben

A szabadság ideje alatti fizetésre mindenki jogosult. Ennek mértéke függ a heti munkaórák számától és az órabértől és egyaránt vonatkozik teljes munkaidőben, részmunkaidőben vagy alkalmi munkavállalóként dolgozókra.

Szabadság ideje alatt járó fizetés számítási módja

  • Rögzített óraszám és fix fizetés – egy hétnyi szabadságért járó fizetés megegyezik az egy hét alatt ledolgozott órákért járó összeggel, vagy a fix bér egy hétre leosztott részével.
  • Különböző műszakokban, rögzített óraszámban dolgozók – a heti szabadságért járó fizetés megegyezik az előző 12 hétben ledolgozott heti átlagos óraszámért járó bérrel.
  • Változó óraszámban dolgozók – a heti szabadságért járó fizetés megegyezik az előző 12 hétben (amikor kapott fizetést) dolgozott átlagos heti óraszámért járó bérrel.

Az alkalmazott órabérébe nem lehet beépíteni a fizetett szabadságért járó összeget. Azt az összeget akkor kell kifizetni az alkalmazottnak, amikor szabadságra megy. Ha valakinek az előbb említett „rolled up pay” van a fizetésébe beépítve, újra kell tárgyalnia a szerződését az adott céggel.

Az, hogy az adott év, amire a dolgozó a szabadnapjai kapja, mettől meddig tart, munkáltatótól függ. Kezdődhet az első munkanapjától, és akkor a következő év ugyanazon napjáig van lehetősége kivenni a megadott mennyiségű szabadságot, vagy kezdődhet egy fix napon, és akkor az évből hátralévő idővel arányosan kap az illető szabadnapokat.

Alapvetően, akinek 28 nap szabadsága van egy évben, az maximum 8 napot vihet át a következő évre, de a szerződésben az átvihető napok számának mindig szerepelnie kell.

Szabadság napjainak lefoglalása

Az igényelt szabadnapok pontos idejét legalább kétszer annyi idővel hamarabb jelezni kell a munkáltatónak, mint amennyi napot ki akarunk venni.

Adott esetben, ha előre szól, a munkáltató kötelezheti az alkalmazottakat szabadnap kivételére vagy kivételének megtiltására konkrét esetekben, például ünnepnapok, vagy az év bizonyos nagyon „busy” időszakai.

Munkaviszony megszűnése és szabadság

A dolgozó a felmondási ideje alatt jogosult kivenni a megmaradt szabadnapjait. Amennyiben ezt nem teszi meg, a munkáltatónak kötelessége kifizetni a fel nem használt szabadnapokért járó összeget.

[fblike]

Ugrás a HuNglia főoldalára

HUNPARCEL MÁR 2013-ÓTA. KÖLTÖZTETÉS ANGLIA ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT MINDKÉT IRÁNYBA, HETENTE, CSOMAGSZÁLLÍTÁSOK MÁR £33-TÓL WWW.HUNPARCEL.COM

Magyar Ügyvéd Angliában – Kártérítési Igények Személyi Sérüléses Balesetek Vagy Orvosi Műhibák Után