Egy főbérlő úgy saccolta, hogy legalább 25 000 fontot kell fizetnie a lakása felújítására, miután a bérlői „teljesen tönkretették” azt. Tariq Parvez (70) azt mondta, hogy emberi ürüléket, rothadt élelmiszert, szemeteszsákokat és elképesztő mennyiségű szemetet talált a glasgow-i ingatlanában, miután az albérlők a múlt hónapban hirtelen elköltöztek.
„A ház belülről gyakorlatilag teljesen le lett nullázva , ezek az albérlők teljesen tönkretették az egészet. Ezt nem tudom elhinni. Hogy éltek ezek így idebent, elképzelésem sincs, annyira piszkos és undorító, hogy szavakba se lehet önteni. Tele volt minden szeméttel, sőt emberi és állati ürüléket is találtam az ingatlanban.” – mesélte a lakás tulajdonosa.
„Két évtizede vagyok főbérlő, és még soha nem láttam ilyet, de ehhez hasonlót sem ezelőtt. Nem találok szavakat és le vagyok döbbenve, korábban ez a lakás be volt rendezve és tiszta volt, de most gyakorlatilag az egész romokban áll. Körülbelül 25 000 fontba fog kerülni a különböző javítások elvégzése az itt történtek után.” – tette hozzá az idős úr.
A fotókon rejtélyes eredetű foltok is láthatók több helyen a három hálószobás otthonban, de voltak undorítóan mocskos tányérok, gyerekjátékok szanaszét és még üvegszilánkok is. A fagyasztó teljesen be volt fagyva, miközben a földön több helyen koszos ruhák, kartonpapír és cigarettacsikkek voltak szétszórva.
A törött bútorok ki voltak hajigálva a kertbe, a feltépett szőnyegdarabokkal és szemétkupacokkal együtt. Tariq értetlenül áll a dolog előtt, mert „korábban soha nem volt komolyabb problémája” a bérlőkkel, akik több mint öt éve laktak a lakásban.
„Tavaly július környékén jártam utoljára az ingatlanban, és akkor minden rendben volt – nem tudom, hogyan és mikor tettek így tönkre mindent” – mondta. „Mindig negatív sztorik terjengenek a landlordokról, de a rémálomba illő bérlőkről és az általuk okozott szörnyű állapotokról meg szinte semmi. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy nem mindig mi vagyunk a rosszfiúk. Én is küzdök a megélhetési költségek válságával, és ezreket kell fizetnem, hogy helyrehozzam ezt a kárt.”
A bérlők régóta panaszkodnak amiatt, hogy a lakásrendszer állítólag igazságtalan velük szemben, különösen a megélhetési költségek válsága alatt. A YouGov által a Shelter lakáscélú jótékonysági szervezet számára végzett felmérés szerint Angliában a magánbérlők mintegy 55%-ának emelkedett a havi számlája az elmúlt egy évben.
A dolgozók fele nem tudná egy hónapnál tovább fizetni a lakbért, ha elveszítené az állását – derült ki a kutatásból. Az év elején a Lakásügyi és Közösségi Minisztérium (DLUHC) megkezdte a munkát az új tervek megvalósítására vonatkozóan, „a méltányosságot kitűzve első számú célként”, melynek keretein belül a főbérlőknek megtiltják, hogy indokolás nélkül kilakoltassák a bérlőket.
Michael Gove lakásügyi miniszter így nyilatkozott: „Túl sok bérlő él nyirkos, nem biztonságos, hideg otthonokban, amit nem képesek rendbe tenni, és eközben a hirtelen kilakoltatás veszélye fenyegeti őket. A kormány eltökélt szándéka, hogy leküzdje ezeket az igazságtalanságokat azáltal, hogy új megállapodást ajánl a magánbérleti szektorban élőknek; olyat, amelynek középpontjában a minőség, a megfizethetőség és a méltányosság áll.” Forrás