A nőt, akit azzal vádolnak, hogy elsőként kezdett a Southport-i gyilkosságokról szóló hamis infókat, pletykákat terjeszteni, amelyek országos szintű zavargásokhoz vezettek, nemrégiben letartóztatták.
A zavargások azután terjedtek el az ország számos városában, hogy a közösségi médiában elterjedt egy olyan információ, miszerint a halálos késelést Ali Al-Shakati, egy állítólagos muszlim menedékkérő követte el, aki az MI6 megfigyelési listáján szerepelt. A hatóságok szerint ez egy kitalált név.
Egy 55 éves, chesteri nőt tartóztattak le nemrégiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy több olyan posztot tett közzé, amelyekkel a célja a faji alapú gyűlölet szítása, valamint hamis információk terjesztése volt. A hölgy jelenleg rendőrségi őrizetben van.
Bár a rendőrségi közlemény nem nevezte meg a letartóztatott személyt, feltételezések szerint Bonnie Spofforth-ról van szó, aki háromgyermekes anya és egy ruházati vállalkozás ügyvezető igazgatója. Spofforth július 29-én, hétfőn, a támadás napján 16:49-kor tette közzé a posztot, miszerint: „Ali Al-Shakati a gyanúsított, egy menedékkérő, aki tavaly hajóval érkezett az Egyesült Királyságba és az MI6 figyelőlistáján szerepel. Ha ez igaz, akkor itt hamarosan elszabadul a pokol.”
A vállalkozónő, aki Cheshire-ben él, a MailOnline-nak elmondta, hogy „először egy Southport-i személytől kapta az információt.”
„Megdöbbent, hogy engem vádolnak ezzel. Nem én találtam ki” – mondta. „A bejegyzésemnek semmi köze nem volt az országban tapasztalt erőszakhoz. De elismerem, hogy egy orosz hírportál használhatta forrásként az általam leírtakat.”
Spofforth a bejegyzést néhány órával azután tette közzé, hogy Bebe King (6), Alice Dasilva Aguiar (9) és Elsie Dot Stancombe (7) egy Southport-i táncórán késelés áldozata lett. Axel Rudakubana, egy 17 éves, Cardiffban született fiú ellen azóta vádat emeltek gyilkosság, tíz rendbeli gyilkossági kísérlet és közterületen elkövetett fegyveres bűncselekmény miatt.
Spofforth hamis állítása gyorsan elterjedt a közösségi médiában, miután az orosz RT és Andrew Tate is megosztotta. Marc Owen Jones, a dohai Hamid bin Khalifa Egyetem társprofesszora és dezinformációs kutató szerint az állítás egyetlen nap alatt becslések szerint 27 millió megtekintést ért el.
A zavargások másnap egy Southport-i virrasztás után törtek ki, ahol egy mecset volt a fő célpont. A következő néhány napban pedig az ország számos nagyobb városában alakultak ki hasonló erőszakossá fajuló demonstrációk.
Alison Ross főfelügyelő így nyilatkozott: „Mindannyian láthattuk az elmúlt héten az Egyesült Királyságban történt erőszakos zavargásokat, amelyek nagy részét rosszindulatú és pontatlan információk táplálták az interneten keresztül. Ez egy intő jel arra vonatkozóan, hogy milyen veszélyekkel járhat, ha valaki nem ellenőrzi az információk pontosságát, mielőtt közzétenné azokat a közösségi médiában.” Forrás