Több beteg is azt állítja, hogy háziorvosuk nem tájékoztatta őket kellő részletességgel a nyugtalan láb szindróma (RLS) kezelésére felírt gyógyszer súlyos mellékhatásairól, beleértve a deviáns szexuális viselkedést és a kényszeres szerencsejátékot.
Egy nő arról számolt be, hogy az éjszaka kellős közepén hagyta el otthonát, hogy szexpartnert keressen, míg egy másik beteg 80 000 fontnyi adósságot halmozott fel a kialakult szerencsejáték-függősége miatt.
A gyógyszer és veszélyes mellékhatásai
A Ropinirol nevű gyógyszert, amely a „dopamin agonisták” csoportjába tartozik, és olyan állapotok kezelésére alkalmazzák, amelyek befolyásolják a mozgást, az Egyesült Királyságban az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) is felírja. Azonban az egészségügyi irányelvekért felelős NICE figyelmeztet, hogy a készítmény kapcsolatba hozható kóros szerencsejátékkal, falási rohamokkal, kényszeres vásárlással és extrém mértékben megemelkedett szexuális vággyal.
Az RLS olyan kellemetlen érzéseket – például „bizsergést” – okoz a lábakban, amelyeket az érintettek csak folyamatos mozgatással tudnak enyhíteni. A gyógyszer a mozgás szabályozásáért felelős agyi területekre hat, de ugyanitt található a jutalmazásért és örömérzetért felelős központ is. Ez azt jelenti, hogy a betegek a megszokottnál erősebb kielégülést élhetnek át bizonyos tevékenységektől, ami kényszeres viselkedéshez vezethet.
20 nő vallott arról a BBC-nek, hogy orvosuk nem figyelmeztette őket ezekre a súlyos mellékhatásokra, amelyek sokuknak szinte teljesen tönkretette az életét.
A gyógyszergyár már 2003-ban tudott a problémáról
A BBC által megszerzett belső jelentés szerint a gyógyszert gyártó GlaxoSmithKline (GSK) már 2003-ban tisztában volt azzal, hogy a készítmény impulzuskontroll-zavarokat okozhat. A vállalat állítása szerint ezt az információt megosztotta a gyógyszerhatóságokkal, és 2007 óta a betegtájékoztatók is tartalmazzák az ezzel kapcsolatos figyelmeztetést.
Egy „Claire” nevű nő elmondta a BBC-nek, hogy a gyógyszert terhessége után írták fel neki, és kezdetben nagyon hatékonynak bizonyult. Segített az RLS tüneteinek enyhítésében és javította alvását. Egy év elteltével azonban furcsa szexuális késztetései jelentkeztek.
„Az éjszaka közepén mentem ki az utcára, áttetsző felsőt és kabátot viselve, és bárkinek megmutattam a testemet. Tudtam, hogy amit csinálok, helytelen, mégsem tudtam uralkodni magamon.”
Claire végül maga jött rá, hogy ezek a késztetések a gyógyszer szedésével függnek össze. Miután abbahagyta a szedését, a mellékhatások azonnal megszűntek, de azóta is küzd a szégyennel, és tudja, hogy veszélybe sodorta magát.
Egy másik nő, „Sue” pedig 80 000 fontos szerencsejáték-adósságot halmozott fel. Amikor második alkalommal írták fel neki a dopamin agonista gyógyszert, megemlítette az orvosának, hogy kényszeres szerencsejáték-függőség alakult ki nála, de nem figyelmeztették arra, hogy ez a gyógyszer mellékhatása lehet.
Korábbi peres ügyek és a GSK válasza
A GSK egy 2003-as jelentésében már két férfi esetében is „deviáns viselkedést” írt le.
- Egy 63 éves férfi, aki Parkinson-kór kezelésére szedte a gyógyszert, szexuálisan zaklatott egy hétéves kislányt, amiért börtönbüntetést kapott.
- Egy másik, 45 éves férfi többször is illetlen viselkedést tanúsított, és partnerei elmondása szerint jelentősen megnőtt a szexuális étvágya a kezelés hatására.
A GSK 2011-ben csoportos keresettel nézett szembe, amelyet négy Parkinson-kóros beteg indított ellene. Azt állították, hogy a Ropinirol tönkretette a kapcsolataikat és hatalmas szerencsejáték-adósságokba sodorta őket. Annak ellenére, hogy a 2000-es évek elején több orvosi kutatás is feltárta az ilyen jellegű mellékhatásokat, a GSK csak 2007-ben kezdte feltüntetni ezt a betegtájékoztatókban. A pert végül peren kívüli megállapodással zárták le, de a gyógyszergyár tagadta a felelősséget.
Egy nyilatkozatában a GSK az Independentnek elmondta, hogy a Ropinirolt 1996 óta több mint 17 millió alkalommal írták fel, és kiterjedt klinikai vizsgálatokon esett át.
A vállalat hangsúlyozta:
„Ahogy minden gyógyszernek, a Requipnek (Ropinirol márkaneve) is lehetnek mellékhatásai, amelyeket világosan feltüntetünk a betegtájékoztatóban. A betegeknek kizárólag orvos ajánlásával szabad szedniük a készítményt.”
A GSK hozzátette, hogy a 2003-as kutatás eredményeit megosztották az egészségügyi hatóságokkal, és ezek az információk bekerültek az orvosi tájékoztatókba. A jelenlegi betegtájékoztató konkrétan megemlíti a szexuális érdeklődés megváltozását, valamint az impulzív viselkedés kockázatát, beleértve a szerencsejáték-függőséget, a kontrollálatlan vásárlást és a falási rohamokat.
Összegzés
A Ropinirol egy hatékony gyógyszer lehet a Parkinson-kór és az RLS kezelésében, de az orvosoknak világosabb és részletesebb tájékoztatást kellene adniuk a betegeknek a lehetséges mellékhatásokról. Azok a páciensek, akik úgy érzik, hogy kényszeres viselkedést tapasztalnak a gyógyszer szedése közben, azonnal forduljanak orvoshoz. Forrás