Egy NHS alkalmazott közel 30 ezer font kártérítést kapott, csak mert Darth Vaderhez hasonlították munkahelyén

Egy NHS-alkalmazott, Lorna Rooke, több mint 28 000 font (több mint 13 millió forint) kártérítést kapott, miután egy munkahelyi „csapatépítő játék” során kollégája a Star Wars gonosztevőjéhez, Darth Vaderhez hasonlította személyiségét. A croydoni munkaügyi bíróság kimondta: az összehasonlítás „bántó” és „sértő”, és jogilag is hátrányos munkahelyi bánásmódnak minősül.

Egy NHS alkalmazott közel 30 ezer font kártérítést kapott, csak mert Darth Vaderhez hasonlították munkahelyén

Egy pszichológiai teszt, amit nem ő töltött ki – mégis ő szenvedte el a következményeket

Az eset az NHS Vér- és Szervadományozási Szolgálatánál történt, ahol Rooke 2003 óta dolgozott, legutóbb tréningekért és szakmai gyakorlatért felelős felügyelőként. Egyfajta csapatépítő tevékenységként a munkatársak egy Star Wars témájú személyiségtesztet töltöttek ki, amely állítólag a Myers-Briggs-típusindikátorra épült – bár a Myers-Briggs Társaság azóta elhatárolódott a kérdőívtől.

Míg Rooke egy személyes telefonhívás miatt nem vett részt a felmérésben, kolléganője, Amanda Harber a nevében kitöltötte, majd nyilvánosan bejelentette, hogy Rooke a „Darth Vader-típusba” tartozik. A személyiségprofil szerint ez egy „nagyon fókuszált személyiség, aki képes összefogni a csapatokat” – ennek ellenére a bíróság úgy ítélte meg, hogy az összehasonlítás a Star Wars ikonikus gonosztevőjével méltatlan volt.


A bíró szerint „sértő és méltatlan” volt az összehasonlítás

A bíróságot vezető bíró, Kathryn Ramsden, így fogalmazott:

Darth Vader legendás gonosztevő a Star Wars univerzumában. Az ő személyiségével való azonosítás sértő, és jogilag hátrányos bánásmódnak minősül.”

Bár a bíróság elutasította Rooke azon állítását, hogy ez az incidens volt a oka munkahelyi felmondásának, elismerte, hogy az esemény negatív hatással volt rá, és egy sor sérelem részét képezte, amelyek miatt végül a távozás mellett döntött.


Nemcsak a tréfa volt kínos – hanem a következmények is súlyosak

Rooke panaszában hivatkozott arra is, hogy az eset megrontotta munkahelyi megítélését, és hozzájárult ahhoz, hogy népszerűtlennek érezze magát a csapatban. A bíróság megállapította, hogy az eset valóban érzelmi kárt okozott neki, és kártérítést ítélt meg számára: £28,989.61 összegben.

Bár a többi keresete – köztük a tisztességtelen elbocsátás, fogyatékosság miatti diszkrimináció, illetve az észszerű munkáltatói intézkedések hiánya – elutasításra került, a munkahelyi hátrányos megkülönböztetés miatti keresetét elfogadták.


Fontos tanulság a munkahelyi tréningek világában

A történet újabb példája annak, hogy a játékosnak szánt” csapatépítő gyakorlatok milyen könnyen válhatnak sértővé vagy kínossá, ha az érintett beleegyezése nélkül zajlanak. Rooke esete figyelmeztetés minden munkáltató számára: a szándékosan vagy akaratlanul bántó tréningek, viccek vagy tesztek komoly jogi következményekkel járhatnak.  Forrás