Drasztikus megszorítások jöhetnek Nagy-Britanniában: sokaknak évente akár 1 200 fonttal csökkenthetik a támogatásaikat, juttatásaikat 1

Egy vezető brit agytröszt, az Institute for Fiscal Studies (IFS) elemzése szerint a fogyatékkal élők és a tartósan betegek akár évi 1 200 font támogatástól is eleshetnek, miközben Rachel Reeves pénzügyminiszter próbálja egyensúlyba hozni a költségvetést.

Drasztikus megszorítások jöhetnek Nagy-Britanniában: sokaknak évente akár 1 200 fonttal csökkenthetik a támogatásaikat, juttatásaikat 3

A kormány a következő években 5 milliárd fontos megszorítást tervez a szociális juttatások terén, különösen az egészségkárosodott és rokkantsági ellátásokat érintően. Ennek hátterében az áll, hogy a munkaképes korú lakosság körében a rokkantsági támogatásokra fordított éves kiadások 2030-ra elérhetik a 70 milliárd fontot.

Jelentős juttatáscsökkentések várhatóak

Az IFS elemzése szerint a tervezett 5 milliárd fontos megtakarítás akár 16%-os juttatáscsökkentést jelenthet az érintettek számára.

„Ha a kormány kizárólag a fogyatékkal élők támogatásán próbál megspórolni 5 milliárd fontot a parlamenti ciklus végéig, az reálértéken 16%-os csökkenést jelentene – ami átlagosan évi 1 150 fontos csökkenést okozna a várhatóan 4,3 millió érintett számára 2029-re.”

Az IFS hozzátette:

„Ha az egészségkárosodottak számára folyósított rokkantsági ellátásokat csökkentenék 16%-kal, az átlagosan 1 200 fontos éves juttatáscsökkenést jelentene a 4,1 millió érintett számára, ami 5 milliárd fontos megtakarítást eredményezne.”

A kormány a hétvégén lemondott arról a tervéről, hogy befagyassza a személyi függetlenségi támogatást (PIP), azonban a szociális kiadások csökkentését továbbra is napirenden tartja.

Új szigorítások a szociális ellátásban

Liz Kendall, a munka- és nyugdíjügyi miniszter hamarosan új szigorításokat vezethet be a betegségi támogatások igénylésére. A The Times értesülései szerint az intézkedések közé tartozik a munkaképességi értékelési rendszer eltörlése, valamint a universal credit legmagasabb rokkantsági támogatási szintjének csökkentése annak érdekében, hogy kevesebben maradjanak tartósan inaktívak.

Emellett nehezebbé válhat a személyi függetlenségi támogatás (PIP) igénylése is, amely a fő rokkantsági támogatásnak számít az Egyesült Királyságban. Az új szabályok értelmében az igénylőknek komolyabb nehézségeket kell tudniuk igazolni a mindennapi tevékenységek, például a mosakodás, étkezés és öltözködés során.

Nő a kormányon belüli feszültség a megszorítások miatt

Miközben a kormány próbálja igazolni a megszorításokat, egyre több kritika éri a terveket. Baroness Chakrabarti, a Munkáspárt egyik befolyásos politikusa élesen bírálta a javaslatokat:

„Ha a fogyatékkal élő és beteg emberek támogatását csökkentjük, az egyszerűen embertelen. Ez sem nem konzervatív, sem nem munkáspárti megközelítés – az ilyesmit egyetlen tisztességes kormány sem teszi meg.”

A Centre for Social Justice (CSJ) ugyanakkor támogatja a kormány terveit. Ed Davies, a CSJ politikai igazgatója szerint túl sok ember marad tartósan inaktív állami támogatáson, és változtatásokra van szükség.

„Becsléseink szerint az új intézkedések segítenek 700 000 embernek visszatérni a munka világába, ami 10 milliárd fontos megtakarítást és 3,3 milliárd fontos plusz adóbevételt eredményezne – összesen 13,3 milliárd fontnyi pozitív hatást a költségvetés számára.”

A gazdasági helyzet egyre romlik

A megszorítások hátterében az Egyesült Királyság romló gazdasági kilátásai állnak. Az OECD friss jelentése szerint a brit gazdaság növekedési kilátásai tovább romlottak, részben az új amerikai vámok miatt.

A 2025-ös növekedési előrejelzést 1,7%-ról 1,4%-ra, a 2026-os adatot pedig 1,3%-ról 1,2%-ra csökkentették. Az OECD szerint a globális növekedés is lassulni fog, főként az új amerikai kereskedelmi korlátozások miatt, amelyeket Donald Trump vezetett be.

A brit kormány továbbra is azt állítja, hogy a megszorításokat nem a gazdasági kényszer szüli, hanem a munkaerőpiaci aktivitás növelésének célja. Rachel Reeves hangsúlyozta, hogy a kormány a gazdaság növekedését akarja ösztönözni, és ennek érdekében bürokráciacsökkentő reformokat tervez.

A pénzügyminiszter így fogalmazott:

„A világ változik, és az Egyesült Királyságnak is változnia kell. Stabilitást, biztonságot és megújulást hozunk, hogy megvédjük a dolgozó embereket és biztonságban tartsuk az országunkat.”

Ugyanakkor az ellenzéki Liberális Demokraták szerint a kormány rossz irányba halad, és felszólították Rachel Reevest, hogy változtasson gazdaságpolitikáján.

Az elkövetkező hetekben várhatóan komoly politikai viták alakulnak ki a szociális támogatások csökkentéséről, mivel egyre nagyobb a belső ellenállás a Munkáspárton belül is. Az intézkedések hatása pedig jelentős társadalmi feszültségeket okozhat, különösen a legkiszolgáltatottabb rétegek körében.  Forrás