Súlyos vádak érték egy fiatal bölcsődei dolgozót Londonban, miután a térfigyelő kamerák felvételei szerint csecsemőket csipkedett, ütögetett és durván megszorongatott – derült ki az ügy kapcsán indult bírósági tárgyalás során. Az eset hatalmas felháborodást váltott ki, különösen mivel a szóban forgó bölcsőde havi 1,900 fontos tandíjjal működik, és a város egyik legjobbnak tartott intézménye.
Mi történt pontosan a Riverside Nursery falai között?
A 22 éves Rosana Lecka több mint 20 kisgyermeket bántalmazhatott hat hónapon keresztül a dél-nyugat-londoni Twickenhamben található Riverside Nursery Montessori bölcsődében – állítják az ügyészek. A BBC és a Sky News tudósítása szerint összesen 23 csecsemő lehetett az áldozata.
A bíróságon elhangzottak szerint:
A biztonsági kamerák felvételein az látható, hogy Lecka két kisgyermeket is megcsípett, egyikük sírva fakadt.
Egy másik jeleneten a gondozó egy gyermeket a nyakánál fogva ragadott meg.
Több kisgyermek karján, arcán és belső combján is csípés- és karmolásnyomokat találtak.
Egy kolléga hozta nyilvánosságra az ügyet
A bíróság előtt tanúskodtak a bölcsőde dolgozói is. Egy kolléga azt állította, szemtanúja volt, ahogy Lecka egy kisfiú lábát csípi meg, ami után a vezetőség visszanézte a kamerafelvételeket. A videón az is látszott, hogy a fiú orrát, csuklóját és száját is megcsípte.
Nem voltak korábbi figyelmeztető jelek
Az ügyészek szerint Lecka korábban jó ajánlásokat kapott egy másik bölcsődéből, valamint két családtól is, akiknél gyermekfelügyelőként dolgozott. Amikor jelentkezett a Riverside Nursery-be, nem merültek fel gyermekvédelmi aggályok.
Ugyanakkor a bíróságon az is elhangzott, hogy egy alkalommal „zavart állapotban” küldték haza a munkából, mintha „kábult lett volna”.
Tagadás és beismerés vegyesen
Rosana Lecka a vádirat szerint:
Két vádpontot beismert, de
További 21 esetben tagadja a bűnösségét,
Emellett egy másik helyszínen elkövetett kegyetlenség miatt is felel.
A Montessori-rendszer sem nyújtott védelmet
A Riverside Nursery a Montessori-módszer alapján működik, amelynek lényege, hogy a gyerekek saját érdeklődésük szerint fejlődhetnek. Ennek ellenére súlyos hiányosságok merültek fel az ellenőrzési rendszerben.
Az eset újra reflektorfénybe helyezi a gyermekintézmények biztonságát, valamint a személyzet kiválasztásának és felügyeletének fontosságát. A bírósági tárgyalás tovább folytatódik, a lakosság pedig választ vár arra a kérdésre: hogyan történhetett meg mindez egy elit londoni bölcsődében, hónapokon keresztül, a szülők és vezetők tudta nélkül? Forrás