A brit lakosság elégedettsége a brit egészségüggyel szemben (NHS) soha nem látott mélységbe zuhant, derült ki a British Social Attitudes hosszú távú közvélemény-kutatásának legújabb eredményeiből.
A 2024-es adatok szerint csupán a lakosság 21%-a elégedett az NHS működésével, ami drámai csökkenés a 2019-es 60%-os elégedettségi rátához képest. A legfőbb problémák közé a hosszú várakozási idők és az egészségügyi dolgozók hiánya tartoznak. Az NHS vezetői szerint a felmérésnek egyértelmű figyelmeztetésként kell szolgálnia az egészségügyi rendszer számára.
Rekordalacsony elégedettség a kulcsszolgáltatásoknál
Az 1983 óta évente végzett felmérésben közel 3000 angliai, walesi és skóciai lakost kérdeztek meg tavaly ősszel. Az adatok szerint különösen három alapvető egészségügyi szolgáltatás terén tapasztalható jelentős visszaesés:
Sürgősségi ellátás (A&E): 2019-ben 54% volt elégedett, 2024-ben ez az arány mindössze 19%
Fogászati ellátás: 2019-ben 60%-os elégedettség, 2024-ben csak 20%
Háziorvosi ellátás: 2019-ben 68%-os elégedettség, 2024-ben 31%
A felmérés szerint a walesi lakosság volt a legelégedetlenebb az NHS működésével. A szociális ellátásokkal, például idősek otthonával vagy otthoni gondozással kapcsolatban még ennél is alacsonyabb az elégedettségi szint – mindössze 13% mondta azt, hogy megfelelő szolgáltatást kapott.
Személyes történetek: hosszú várakozások és elégtelen ellátás
„Horrorisztikus élmény”
James Cullinane, egy 41 éves lutoni lakos, elmondta, hogy rendkívül frusztrálja a háziorvosi ellátás helyzete.
„Lehetetlen időpontot foglalni. Mindig azt mondják, hogy hívjam őket reggel 8-kor, de általában soha nincs szabad hely” – mesélte.
Fia, egy 11 éves allergiás gyermek, számára sem sikerül időpontot kapni, így helyi sürgősségi központokat és az NHS 111-es telefonszámát kell igénybe vennie.
„Megértem, miért romlik az emberek véleménye az NHS-ről” – tette hozzá.
Susan Quenby, egy 68 éves yorki nő, a BBC-nek beszélt egy borzalmas kórházi élményéről. Sepsis miatt 17 órán keresztül kellett várakoznia a sürgősségin, mielőtt kórterembe került.
„Szivárgó, gennyes sebekkel vártam órákon át. Annyira rosszul éreztem magam, hogy kénytelen voltam egy ápolót megkérni, hogy adjon egy helyet, ahol lefeküdhetek” – mesélte.
Végül megállapították, hogy súlyos fertőzése van, és nyolc napot töltött kórházban antibiotikumos kezelésen.
„A kórházi ágyam lepedőjét egyetlen alkalommal cserélték ki egy hét alatt. A sebeim folyamatosan szivárogtak, és az ágyneműm undorítóan koszos volt. Attól féltem, hogy egy másik fertőzést is összeszedek.”
A közbizalom helyreállítása radikális változásokat igényel
A felmérés azt is megállapította, hogy a brit lakosság kétharmada úgy gondolja, hogy nem költenek eleget az NHS-re, ugyanakkor csak 14%-uk véli úgy, hogy az egészségügyi szolgáltatások hatékonyan használják fel a forrásokat. Bea Taylor, a Nuffield Trust kutatója szerint az eredmények egyértelműen tükrözik a lakosság csalódottságát:
„Öt évvel azután, hogy a brit társadalom a járvány alatt még a „Védjük meg az NHS-t!” szlogent skandálta, most soha nem látott kiábrándultságot mutatnak az emberek.”
A Healthwatch England betegjogi szervezet szóvivője, Louise Ansari, úgy véli, a felmérés „kijózanító emlékeztető” az NHS jelenlegi állapotáról.
„Bár sokan elismerik az NHS dolgozóinak kemény munkáját, a hosszú várakozási idők és a hozzáférési problémák súlyosan aláásták az emberek bizalmát a rendszerben.”
A NHS Providers vezetője, Saffron Cordery szerint „ébresztőként kell szolgálnia” a felmérés eredményeinek.
„Egyértelmű, hogy az NHS működését alapjaiban kell átalakítani, ha vissza akarjuk állítani a közbizalmat” – mondta.
A brit kormány szerint az NHS reformra szorul
Az Egyesült Királyság egészségügyi minisztere, Wes Streeting, a következőképpen kommentálta a felmérést:
„Egy romokban lévő NHS-t örököltünk, és ez a felmérés megmutatja, hogy a betegek is így gondolják.”
Hangsúlyozta, hogy a felmérés óta már további forrásokat biztosítottak az egészségügy számára, és az első javulások már láthatóak, de az NHS reformja hosszú folyamat lesz. A kormány egy 10 éves átalakítási tervet készít az NHS számára, amelyet várhatóan a nyáron hoznak nyilvánosságra. Streeting szerint ez a terv lehetőséget ad arra, hogy a brit egészségügyi rendszer „ismét irigylésre méltóvá váljon”. Forrás