Több mint 30 személy vesztette életét, miután egy nagyon mérgező nátrium-cianidot szállító teherhajó ütközött egy olajtankerrel az Északi-tengeren. A Lloyd’s List Intelligence jelentése szerint a Solong teherhajó 15 konténer nátrium-cianidot szállított, amikor a baleset bekövetkezett.
Több robbanás is történt az olajtankeren
A Crowley, amely az MV Stena Immaculate olajtanker üzemeltetéséért felel, megerősítette, hogy a baleset következtében több robbanás történt a fedélzeten, miután a tartályhajó egyik üzemanyagtartálya kiszakadt. A hajó hajtómű üzemanyagot szállított, amely a tengervízbe ömlött az ütközés után.
A baleset hétfő reggel történt a Humber-torkolatnál, és a vészjelzés 9:48-kor érkezett. A Vesselfinder hajókövető szerint az amerikai zászló alatt közlekedő Stena Immaculate éppen lehorgonyzott állapotban volt, amikor a portugál lobogó alatt hajózó MV Solong nagy sebességgel nekiütközött.
A nátrium-cianid veszélyei
A nátrium-cianid egy rendkívül mérgező vegyület, amely hidrogén-cianid gázt bocsát ki. Ez az anyag fulladásos halált okozhat, mivel megakadályozza a szervezet oxigénfelhasználását. Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) szerint a nátrium-cianiddal való közvetlen érintkezés adott esetben perceken belül halálos lehet.
A Lloyd’s List Intelligence szerint a Solong teherhajó alkoholt is szállított, bár annak pontos mennyiségét egyelőre nem hozták nyilvánosságra. A brit parti őrség még nem adott ki hivatalos nyilatkozatot az incidenssel kapcsolatban.
A baleset hátterében nincs szándékos károkozás
A US Military megerősítette, hogy a Stena Immaculate az amerikai haditengerészet Sealift Command flottájához tartozó üzemanyagot szállította. Két tengeri biztonsági forrás szerint nincs arra utaló jel, hogy szándékos károkozás történt volna, és egyelőre nem merült fel külső szereplők érintettsége.
Mit kell tudni a nátrium-cianidról?
A nátrium-cianid egy fehér, mandulaillatú por, amely vízzel érintkezve veszélyes hidrogén-cianid gázt bocsát ki. Ez az anyag:
- Rendkívül mérgező, perceken belül halálos lehet.
- Gyorsan terjed a levegőben, különösen zárt vagy rosszul szellőző helyeken.
- Vízreaktív, ezért vízszennyezést is okozhat.
- Ipari felhasználása kiterjed az arany- és ezüstbányászatra, elektrokémiai bevonatok készítésére és rovarirtásra.
A cianidmérgezés első tünetei közé tartozik a szédülés, szapora légzés, hányinger, hányás, fulladásérzet, zavartság és nyugtalanság – figyelmeztet a CDC.
Az eset kivizsgálása jelenleg is tart, és a hatóságok továbbra is fokozott figyelemmel követik a helyzet alakulását. Forrás