Egy Ryanair-járat utasai több mint 14 órás késéssel érkeztek meg Manchesterbe, miután a repülőgép egy orvosi vészhelyzet miatt kitérőt tett a spanyolországi Bilbao repülőterére. Az egyik utas, Sara Diggle, elmondta, hogy a légi irányítók hazamentek, ahelyett hogy 15 percet vártak volna a felszállásra, így az utasokat a reptéren hagyták éjszakára.
Orvosi vészhelyzet miatt megszakított utazás
A RK3209-es járat szombat este indult Malagából Manchesterbe, és mintegy egy órával a felszállás után, amikor éppen Bilbao közelében járt, a pilóta orvosi vészhelyzet miatt kitérőt rendelt el. A repülőgép 36 000 láb magasan repült és fél óra múlva landolt a baszk repülőtéren.
Ilyen esetekben a megszokott eljárás szerint az utast leszállítják, a repülőgépet feltankolják, majd folytatja az útját. Bilbao repülőterén az üzemanyagtöltés megtörtént, és a személyzet készen állt a felszállásra, de a légi irányítás nem engedélyezte az indulást.
„Magunkra hagytak minket” – mondja az utas
Sara Diggle elmondása szerint az utasokat arról tájékoztatták, hogy a légi irányítók „nem voltak hajlandóak 15 percet várni”, így a gép nem kapott felszállási engedélyt.
„Hazamentek, ezért minket leszállítottak a gépről, és magunkra hagytak, hogy saját magunk intézzük a szállást” – mondta.
Mivel szigorú előírások vonatkoznak a pilóták és a személyzet munkaidejére, a személyzetnek kötelező pihenőt kellett tartania, mielőtt folytathatták volna az utat. A repülőgép végül másnap, vasárnap 13:01-kor szállt fel Bilbaóból, és 14 órás késéssel érkezett Manchesterbe.
A reptér szerint a járat túllépte az üzemelési időt
A Bilbao repülőterét üzemeltető Aena szóvivője így nyilatkozott az ügyről:
„Megerősíthetjük, hogy a járat vasárnap 13:01-kor indult Manchesterbe. Azért nem szállhatott fel az előző éjszaka, mert a repülési terv meghaladta a Bilbao repülőtér üzemelési óráit.”
„Már tapasztaltuk ezt, így azonnal intézkedtünk”
A hölgy elmondta, hogy nem először tapasztalt ilyet:
„Tavaly Bordeaux-ban is megszakadt egy utazásunk több orvosi vészhelyzet miatt, így most már tudtuk, hogy jobb, ha magunk intézzük a szállást, és nem várunk egy bezárt repülőtéren.”
„Nem voltak taxik, csak a személyzet számára biztosított járművek. Gyalog mentünk a legközelebbi repülőtéri hotelbe, és bejelentkeztünk.”
Néhány utas sem SMS-ben, sem e-mailben nem kapott tájékoztatást a folytatásról, mivel valószínűleg nem regisztrálták a telefonszámukat, vagy nem közvetlenül a Ryanairnél foglalták a jegyet.
Diggle szerint a kabin személyzet kiváló munkát végzett, nagyon együttérzőek voltak az utasokkal, bár a helyzet tőlük is független volt.
A Ryanair nyilatkozata
A Ryanair szóvivője elmondta:
„Ez a Malaga–Manchester járat egy utas rosszulléte miatt kényszerült leszállni Bilbaóban. A repülőgépet mentők fogadták, és az érintett utast kórházba szállították.”
**„Az utasokat értesítettük a kitérőről és a lehetőségeikről. Bár a Ryanair igyekezett szállást biztosítani az érintetteknek, a rendelkezésre álló helyek korlátozottak voltak, így a utasoknak azt tanácsoltuk, hogy foglaljanak szállást maguknak, amelynek költségét számlával igazolva visszaigényelhetik a Ryanair honlapján.”
A járat másnap folytatta útját Manchesterbe.
Milyen jogok illetik meg az utasokat ilyen esetekben?
Az EU-s légiutas-jogok értelmében azok az utasok, akiknek járata ilyen helyzetbe kerül, jogosultak:
- ingyenes szállásra,
- ingyenes reptéri transzferre,
- étkezésekre vagy ellátásra.
Ha az adott légitársaságnak nincs bázisa az adott repülőtéren, az utasoknak saját maguknak kell megszervezniük a szállásukat, és a költségeket később visszaigényelhetik. A mostani esetben több utas saját költségen szervezte meg az éjszakai tartózkodását, és sokan nem kaptak közvetlen értesítést az indulás pontos időpontjáról. Forrás