A konzervatívok ismét bevezetnék a tizenkét hónapos kötelező sorkatonai szolgálatot, ha megnyernék a néhány hét múlva esedékes általános választásokat.
A tizennyolc évesek 30 000 teljes munkaidős katonai kihelyezett állás valamelyikére pályázhatnának, vagy havonta egy hétvégén önkénteskednének különböző feladatokat ellátva. Rishi Sunak miniszterelnök kijelentette, hogy úgy véli, hogy a kötelező nemzeti / sorkatonai szolgálat visszaállítása az Egyesült Királyságban elősegítené „nemzeti szellem” erősítését.
A Munkáspárt „kétségbeesettnek” és „finanszírozatlannak” minősítette a terveket, amelyek várhatóan körülbelül 2,5 milliárd fontba fognak kerülni. A konzervatívok azt szeretnék, hogy a fiatalok 2025 szeptemberétől vegyenek részt a program tesztelésében, amelynek részleteit a Royal Commission dolgozza ki.
A fiataloknak a fegyveres erőknél való elhelyezése lehetővé tenné számukra, hogy megismerkedjenek a kiberbiztonsági rendszerekkel, a logisztikával, a beszerzéssel vagy részt vegyenek különböző egyéb műveletekben. A nem katonai szervezetnél való önkénteskedés 25 napig tartana olyan szervezeteknél, mint a tűzoltóság, a rendőrség vagy az NHS.
Mr. Sunak azt mondta: „Ez egy nagyszerű ország, de a fiatalok újabb nemzedékei nem tudták megszerezni az ilyesfajta tapasztalatokat, és mindeközben pedig olyan erők munkálkodnak a háttérben, amelyek megpróbálják megosztani társadalmunkat ebben az egyre bizonytalanabb világban. Új sorkatonai szolgálati modellt fogok bevezetni, hogy fejlesszem a céltudatosságot a fiatal generáció körében, és megújuljon az országunk iránti büszkeség érzése.”
A miniszterelnök hozzátette, ez a lépés segít a fiataloknak „valódi ismeretek és új dolgok elsajátításában, valamint közösségünk és országunk fejlődéséhez való hozzájárulásban”.
A konzervatívok szerint a lépés segítene abban, hogy a nem foglalkoztatott, oktatásban vagy képzésben nem részesülő, illetve a bűnözés kockázatának kitett fiatalok letérjenek arról az útról, ami a munkanélküliséghez és bűnözéshez vezet. Azt még nem tudták pontosan megmondani, milyen szankciókkal sújtanák azokat, akik megpróbálnák ezt kikerülni.
Ehelyett azzal érveltek, hogy a nemzeti szolgálat „értékes munkatapasztalatot” biztosítana, és „felkelthetné az érdeklődést egy jövőbeni karrier iránt az egészségügyben, a közszolgálatban, a jótékonysági szervezeteknél vagy a fegyveres erőknél”.
A Munkáspárt azt reagálta a hírre, hogy: „Ez egy újabb kétségbeesett, 2,5 milliárd fontos fedezetlen kötelezettségvállalás attól a tory párttól, amely már így is összeomlasztotta a gazdaságot, és most csak még tovább akarják rontani a helyzetet.”
A nemzeti szolgálatot 1947-ben, a második világháború után vezette be Clement Attlee munkáspárti kormánya. Ez azt jelentette, hogy a 17 és 21 év közötti férfiaknak 18 hónapig kellett a fegyveres erőknél szolgálniuk. A kötelező nemzeti szolgálati rendszer 1960-ban megszűnt. Forrás