Az utolsó pillanatban kellett megszakítania a landolást a Ryanair londoni járatának 1

Egy Angliából induló Ryanair járatot a leszállás előtti utolsó pillanatban  irányváltoztatásra és a landolás megszakítására kényszerítettek, miután egy ismeretlen eszköz segítségével megzavarták a gép helymeghatározó rendszerét az orosz határ közelében.

Az utolsó pillanatban kellett megszakítania a landolást a Ryanair londoni járatának 3

A járat – amely csütörtökön indult a lutoni repülőtérről, és Litvánia fővárosában, Vilniusban kellett volna landolnia – már a leszállási manőver megkezdése után volt kénytelen megváltoztatni útvonalát. A pilóta gyors döntést hozva Varsóban, Lengyelországban hajtott végre kényszerleszállást, több mint 400 kilométerre az eredeti célállomástól.

GPS-zavar az orosz határ közelében

A litván léginavigációs hivatal szóvivője megerősítette, hogy a gép „GPS-jelzavar” miatt tért le eredeti útvonalától. Pénteken a légitársaság szóvivője azt nyilatkozta:
„Minden más repülőgép a szokásos módon szállt le a repülőtéren.”

Az eset háttere

Az incidens egy NATO-határ közelében történt, és Litvánia védelmi minisztere bejelentette, hogy vizsgálatot indítottak az ügyben. Az elmúlt három hónapban Litvániában több mint 800 GPS-jelzavaros esetet regisztráltak, ami hatalmas növekedést jelent a 2023-as adatokhoz képest, amikor ugyanebben az időszakban 124 ehhez hasonló esetet jelentettek.

Hasonló zavarokat tapasztaltak Észtországban és Finnországban is, amelyek szintén közvetlen szomszédságban vannak Oroszországgal. Finnország egyes repülőterein például újra bevezették a rádiós eszközöket a zavaróberendezések ellensúlyozására.

A Ryanair járatának esete nem egyedülálló. Az Egyesült Királyságban közel 4,000 brit járatot érintett az orosz GPS jelzavarás, mióta 2022-ben megkezdődött az ukrajnai invázió.

Az orosz kormány tagadta, hogy bármilyen köze lenne a GPS-interferenciához. Ugyanakkor Észtország és Finnország tavaly azzal vádolta Oroszországot, hogy zavarja a régió légi közlekedésének GPS-navigációs eszközeit.

A következmények

Az eset tovább növeli a feszültséget a térségben, különösen az érzékeny NATO-határok mentén. A GPS jelzavarás veszélyezteti a légi közlekedés biztonságát, ami a léginavigációs rendszerek megerősítésére irányuló intézkedéseket tehet szükségessé.

Mi várható?

A vizsgálat eredménye fontos következtetésekkel szolgálhat a régió légiközlekedési biztonságának javítása érdekében. A nemzetközi közösség folyamatos figyelmet fordít az incidensekre, mivel ezek nemcsak a régió, hanem a globális légi közlekedési rendszer stabilitását is fenyegetik.  Forrás

HUNPARCEL MÁR 2013-ÓTA. KÖLTÖZTETÉS ANGLIA ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT MINDKÉT IRÁNYBA, HETENTE, CSOMAGSZÁLLÍTÁSOK MÁR £33-TÓL WWW.HUNPARCEL.COM

Magyar Ügyvéd Angliában – Kártérítési Igények Személyi Sérüléses Balesetek Vagy Orvosi Műhibák Után