Az Egyesült Királyság kormánya azonnali intézkedéseket hozott a száj- és körömfájás (FMD) terjedésének megakadályozására, miután Magyarországon megerősítettek egy fertőzéses esetet.
Importtilalom az állatállomány védelmében
A kormány azonnal megtiltotta a Magyarországról és Szlovákiából származó szarvasmarhák, sertések, juhok, kecskék, valamint egyéb kérődzők és sertésfélék illetve szarvasok kereskedelmi célú behozatalát az Egyesült Királyságba. A tilalom kiterjed a friss húsra és tejtermékekre is, ezzel védve a brit gazdákat és állatállományukat.
Száj- és körömfájás Magyarországon
A fertőzés Északnyugat-Magyarországon, a szlovák határhoz közeli egyik szarvasmarhatelepen jelent meg. A helyi hatóságok klinikai tüneteket figyeltek meg, majd laboratóriumi vizsgálatokkal megerősítették, hogy száj- és körömfájásról van szó.
A brit kormány már megkezdte az intézkedéseket a helyi hatóságokkal és kereskedőkkel, hogy minimalizálják az Egyesült Királyságba tartó szállítmányok jelentette kockázatot. A bevezetett intézkedések kiegészítik a Németországból származó exporttilalmat, amelyet 2025. január 10-én vezettek be, miután Brandenburg tartományban egy vízibivaly-állományban kimutatták a száj- és körömfájást.
További korlátozások március 8-tól
Március 8-tól az Egyesült Királyság megtiltja az utazóknak, hogy Magyarországról és Szlovákiából húst, húskészítményeket, tejet és tejtermékeket, egyes összetett élelmiszereket, állati melléktermékeket, valamint szalmát vagy szénát hozzanak be.
A brit főállatorvos figyelmeztetése
Az Egyesült Királyság főállatorvosa arra figyelmezteti a gazdákat, hogy maradjanak éberek és figyeljék az FMD tüneteit, különösen a magyarországi és németországi esetek fényében.
Jelenleg az Egyesült Királyságban nincsenek fertőzött esetek, azonban a főállatorvos kiemelte, hogy a száj- és körömfájás rendkívül fertőző vírusos betegség, amely a szarvasmarhákat, juhokat, sertéseket és más patás állatokat – például vaddisznókat, szarvasokat, lámákat és alpakákat – érintheti.
A betegség nem jelent veszélyt az emberre vagy az élelmiszerbiztonságra, de jelentős gazdasági károkat okozhat, mivel csökkenti az érintett állatok termelékenységét és az exporttilalmak miatt korlátozza az élőállatok, hús- és tejtermékek külkereskedelmét.
Dr. Christine Middlemiss, az Egyesült Királyság főállatorvosa így nyilatkozott:
„Folyamatos kapcsolatban vagyunk a magyar hatóságokkal, hogy megértsük a legfrissebb helyzetet. Egyetlen FMD-esetet erősítettek meg Magyarországon, és már megtették a szükséges lépéseket a járvány megfékezésére és felszámolására.”
„Arra kérem a brit állattartókat, hogy legyenek rendkívül figyelmesek, szigorúan tartsák be a biológiai biztonsági előírásokat, és azonnal jelentsenek bármilyen gyanús esetet az Állat- és Növény-egészségügyi Ügynökségnek.”
A brit kormány elkötelezettsége a gazdák védelmében
Daniel Zeichner mezőgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a brit kormány mindent megtesz a száj- és körömfájás terjedésének megakadályozása érdekében:
„A brit gazdák védelme érdekében azonnali korlátozásokat vezettünk be a Magyarországról és Szlovákiából származó állati termékekre. Nem fogunk habozni további országok hozzáadásával, ha a betegség tovább terjed.”
A kormány nemrég bejelentette, hogy 200 millió fontot fektet be az Egyesült Királyság legfontosabb állategészségügyi kutató- és laboratóriumi létesítményébe, a Weybridge intézetbe, hogy tovább erősítse az ország állatbetegségek elleni védelmét. Forrás