Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump szombaton este bejelentette, hogy amerikai légicsapások „teljesen megsemmisítették” Irán három fő nukleáris létesítményét: Fordow-t, Natanzot és Esfahánt. Az iráni kormány szerint ezzel „veszélyes háború” kezdődött az Egyesült Államokkal.
Nukleáris célpontok megsemmisítve
Trump helyi idő szerint szombaton 20 órakor a Truth Social platformon közölte:
„Nagyon sikeres légicsapások érték Irán nukleáris létesítményeit Fordow-ban, Natanzban és Esfahánban.”
Az iráni vezetés azonnal reagált: bejelentették, hogy minden lehetőséget fenntartanak országuk „szuverenitásának, érdekeinek és népének” védelmére, és rendkívüli ENSZ Biztonsági Tanácsi ülés összehívását kezdeményezték.
Irán válaszolt rakétákkal – Tel-Avivban többen megsérültek
Az amerikai támadásokat követően Irán rakétacsapásokat hajtott végre Izrael ellen, amelyekben legalább 11 ember megsérült. A támadások jelentős károkat okoztak Tel-Avivban: több kétemeletes lakóépület összeomlott vagy súlyosan megsérült.
Vasárnap reggel Izrael újabb katonai csapásokat hajtott végre Irán nyugati részein, elsősorban katonai létesítményeket célozva.
A nukleáris háború küszöbén?
Trump további fenyegetésekkel is élt:
„Sok célpont maradt még. Ha a béke nem jön gyorsan, azokat is kiiktatjuk – gyorsan, pontosan és hatékonyan. A legtöbb pár perc alatt megsemmisíthető.”
A Nemzetközi közösség erősen reagált. António Guterres, az ENSZ főtitkára „mély aggodalmát” fejezte ki, és az amerikai akciókat „veszélyes eszkalációnak” nevezte, amely „közvetlen fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra”.
„Egyre nagyobb a veszélye, hogy ez a konfliktus kicsúszik az irányításunk alól – katasztrofális következményekkel a civil lakosságra, a régióra és az egész világra nézve” – figyelmeztetett Guterres.
Elemzők: történelmi fordulópont jöhet
Karim Sadjadpour, a Carnegie Alapítvány iráni-amerikai elemzője szerint:
„Ez egy precedens nélküli esemény, amely meghatározó lehet Irán, a Közel-Kelet, az amerikai külpolitika és a globális rend jövője szempontjából. Hatását évtizedekig fogjuk vizsgálni.”
Más szakértők szerint az amerikai csapások akár tárgyalásokat is kikényszeríthetnek, míg egy szélesebb körű háború Irán kemény megtorlását válthatja ki.
Keir Starmer brit miniszterelnök támogatja a lépést
Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke támogatásáról biztosította Trump döntését.
„Irán nukleáris programja súlyos fenyegetést jelent a nemzetközi biztonságra. Irán soha nem szerezhet atomfegyvert, az USA pedig most lépett a fenyegetés elhárítása érdekében.”
Starmer egyúttal felszólította Iránt, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz és diplomáciai megoldást keressen a válságra.
A közel-keleti helyzet újabb, veszélyes fordulatot vett, miután az Egyesült Államok nyíltan belépett az Izrael és Irán közötti háborúba. A következő napok sorsdöntőek lehetnek: vajon újabb célpontokat vesznek célba, vagy sikerül megállítani a háború eszkalációját diplomáciai úton? Forrás