Egy volt nemzetbiztonsági tanácsadó figyelmeztetett, hogy a brit katonák Ukrajnába való esetleges kivezénylése a béke fenntartása érdekében akár több évig is eltarthat. Lord Sedwill a BBC The Week in Westminster című műsorában kijelentette, hogy az Egyesült Királyságnak stratégiai türelmet kell tanúsítania, hogy megadhassa az ukránoknak azokat a biztonsági garanciákat, amelyekre egy békemegállapodás esetén szükségük lehet.
Nemzetközi békefenntartó koalíció alakulhat
Az Egyesült Királyság és Franciaország egyaránt jelezte, hogy készek lennének katonákat küldeni Ukrajnába a tűzszünet betartásának biztosítása érdekében. A két ország vezetésével megalakulhat egy koalíció, amely körülbelül 20 másik nemzet részvételével segítené Kijevet. Bár nem minden ország küldene katonákat, más típusú támogatást is nyújthatnának. A tervről először a brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer által múlt hétvégén szervezett csúcstalálkozón esett szó.
Mely országok vesznek részt a támogatásban?
Egyelőre nem derült ki, mely országok csatlakoznak a kezdeményezéshez, és milyen konkrét segítséget nyújtanának. Feltételezhetően európai és nemzetközösségi országok alkothatják a csoportot.
Az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albanese telefonbeszélgetésben jelezte Sir Keirnek, hogy fontolóra veszi a részvételt a koalícióban. Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide szintén kijelentette, hogy az ország kész hozzájárulni a támogatáshoz, de még nem döntöttek arról, milyen formában. A BBC Sunday with Laura Kuenssberg című műsorában Eide hangsúlyozta, hogy előbb pontosan meg kell határozni, mit kellene megvédeni, vagyis a békemegállapodásnak milyen konkrét részletei lesznek.
Orosz reakció és fenyegetések
Orosz tisztviselők elutasították a békefenntartó csapatok Ukrajnába küldésének lehetőségét. A külügyminiszter, Szergej Lavrov korábban kijelentette, hogy egy ilyen lépés nem engedhető meg, mert az NATO-tagállamok közvetlen katonai beavatkozásának minősülne.
Pénteken Jevgenyij Popov, orosz parlamenti képviselő és televíziós műsorvezető a BBC Newsnight című műsorában elfogadhatatlannak nevezte brit katonák jelenlétét Ukrajnában, és figyelmeztetett: „A brit csapatok közvetlen célpontjai lesznek rakétáinknak. Koporsókat fogtok kapni cserébe.”
Stratégiai türelem és hosszú távú elköteleződés
Lord Sedwill hangsúlyozta, hogy ha Oroszország úgy gondolja, hogy elég kivárnia, amíg a nyugati csapatok kivonulnak Ukrajnából, akkor a békefenntartó misszió kudarcot vallhat.
„Hosszú távon kell elköteleződnünk, akár több évig is eltarthat” – figyelmeztetett.
A brit stratégiai tervezésre Donald Trump hozzáállása is hatással lehet. Az amerikai elnök szüneteltette a katonai támogatást Ukrajnának, beleértve az hírszerzési információk megosztását és a műholdfelvételekhez való hozzáférést. Szakértők szerint Trump így akarja tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Zelenszkij elnököt.
Európa katonai kiadásokat növel
Miközben az Egyesült Államok támogatásának jövője kérdéses, Európa növeli védelmi kiadásait. Az EU vezetői múlt csütörtökön Brüsszelben egy 150 milliárd eurós közös hitelfelvételi programot hagytak jóvá, amelyet katonai képességek fejlesztésére fordítanak.
Sir Keir Starmer történelmi jelentőségű lépésként üdvözölte a döntést:
„Európa ismét cselekvőképes, és egyre nagyobb szerepet vállal saját védelmében.”
Jövő héten Párizsban újabb csúcstalálkozó lesz, amelyen részletesebben kidolgozzák a békefenntartási terveket.
Európa kész önállóan védekezni?
Lord Sedwill szerint ez egy új lehetőség a NATO átalakítására, és annak bizonyítására, hogy az európai országok hajlandóak nagyobb felelősséget vállalni saját biztonságukért.
„A NATO jelenleg is jó állapotban van, különösen Finnország és Svédország csatlakozásával. Ezek két komoly katonai hatalom.”
Rose Gottemoeller, a NATO volt főtitkárhelyettese dicsérte Európa megnövekedett elkötelezettségét Ukrajna támogatásában.
„Látom, hogy Európa egyre nagyobb felelősséget vállal saját védelméért, és ez fontos előrelépés.”
Lord Sedwill hozzátette, hogy ha Európa erősebb katonai együttműködést mutat, akkor meggyőzheti az Egyesült Államokat, hogy a NATO továbbra is elengedhetetlen az amerikai és európai biztonság szempontjából.
Ben Wallace, volt védelmi miniszter, úgy véli, hogy ha az USA kivonulna a NATO-ból, az sem lenne végzetes csapás.
„Európának van pénze és akarata ahhoz, hogy saját védelmét megszervezze.”
Az Egyesült Államok szerepe a békefenntartásban
Nyugati vezetők többször is hangsúlyozták, hogy a tartós béke csak amerikai részvétellel biztosítható. Sir Keir Starmer szerint a védelmi tervek kidolgozását az Egyesült Államokkal közösen kell elvégezni:
„Ez a transzatlanti együttműködés biztosította a békét az elmúlt 80 évben.”
Donald Trump egyelőre nem kötelezte el magát Ukrajna hosszú távú támogatása mellett. Ehelyett alternatív biztonsági garanciaként azt javasolta, hogy amerikai vállalatok bányászati beruházásokat hajthassanak végre Ukrajnában.
Összegzés
A brit és francia vezetésű nemzetközi koalíció Ukrajna védelmében hosszú távú katonai jelenlétet igényelhet. Miközben Európa növeli védelmi kiadásait, az Egyesült Államok támogatása bizonytalan. A következő hetekben a békefenntartás és NATO jövője kritikus döntések elé néz, amely meghatározhatja Európa biztonságpolitikáját a következő évtizedekre. Forrás