Több mint egy tucat brit parlamenti képviselő szorgalmazza, hogy a brit kormány vizsgálja meg a négynapos munkahét bevezetésének lehetőségét az új munkavállalói jogokat szabályozó törvénytervezet részeként.
A javaslat célja: rugalmasabb és hatékonyabb munkavégzés
A javaslatot 12 munkáspárti és egy zöldpárti képviselő támogatja, akik egy külön testület létrehozását kérik annak érdekében, hogy a brit gazdaság egészében bevezessék a négynapos munkahetet.
Az erre vonatkozó módosító javaslatot Peter Dowd munkáspárti képviselő terjesztette elő. Dowd szerint az olyan technológiai fejlődések, mint a mesterséges intelligencia, lehetővé teszik a hatékonyabb munkavégzést, és ezeknek az előnyöknek a munkavállalókhoz is el kell jutniuk.
„A négynapos, 32 órás munkahét a jövő, és arra kérem pártomat, hogy támogassa ezt a módosítást, hogy elindíthassuk a szélesebb körű átállást” – mondta Dowd.
Hatékonyabb közszolgáltatások és boldogabb dolgozók
Maya Ellis, a Ribble Valley munkáspárti képviselője hozzátette:
„A statisztikák azt mutatják, hogy a négynapos munkahét nagyobb termelékenységet eredményez, mint az ötnapos rendszer. Ez azt jelenti például a közszolgáltatásokban, hogy több feladatot tudunk elvégezni, növelve ezzel a kapacitást, amelyre óriási szükség van.”
Az Egyesült Királyságban egyre népszerűbbé válik a négynapos munkahét teljes bérmegtartás mellett. 2024 januárjában több mint 200 vállalat döntött úgy, hogy véglegesen bevezeti ezt a munkarendet. A legtöbb cég alkalmazottai heti 32 órát vagy ennél kevesebbet dolgoznak, és a tapasztalatok szerint a munkavállalók boldogabbak, kevésbé kiégésre hajlamosak, miközben a termelékenység nem csökken.
A nagyvállalatok ellenállása
Bár a rövidebb munkahét egyre nagyobb teret nyer, több nagyvállalat ezzel szemben próbálja visszakényszeríteni dolgozóit a teljes munkaidős irodai munkába. Az amerikai JP Morgan befektetési bank és a technológiai óriás Amazon például kötelezővé tette az irodai jelenlétet minden munkanapon, noha az elmúlt öt évben a Covid-19 világjárvány óta hibrid munkarendet alkalmaztak.
Eközben Lord Stuart Rose, az Asda és a Marks & Spencer korábbi vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy a távolról történő munkavégzés „nem minősül valódi munkának”.
A kampány célja: a jólét előtérbe helyezése
A 4 Day Week Foundation kampányának célja, hogy a munkaórák helyett az emberek jóléte kerüljön előtérbe. Joe Ryle, a szervezet kampányigazgatója szerint azonban nem elég csupán négy napba sűríteni az ötnapos munkahét óraszámát:
„A törvényjavaslatból hiányzik a valódi, rövidebb munkahét bevezetésére vonatkozó elköteleződés, amelyre pedig a munkavállalók egyértelműen vágynak. Ahogyan több száz brit vállalat és egy önkormányzat már bizonyította, a négynapos munkahét teljes bérmegtartás mellett mind a dolgozók, mind a munkaadók számára előnyös lehet.”
A Downing Street szóvivője azonban egyértelművé tette, hogy a brit kormány egyelőre nem támogatja a négynapos munkarendet.
„Általánosságban nem kormányzati politika a négynapos munkahét bevezetése ötnapi fizetés mellett.” – nyilatkozta a szóvivő. Forrás