A Nagy-Britanniában dolgozó munkavállalók milliói élhetetlen fizetést kapnak a betegszabadság idejére 1

Kampányolók szerint az Egyesült Királyság nyújtja továbbra is az egyik legrosszabb védelmet a beteg munkavállalók számára a fejlett, nyugati világban.

A Nagy-Britanniában dolgozó munkavállalók milliói élhetetlen fizetést kapnak a betegszabadság idejére 3

Az Egyesült Királyságban dolgozók milliói csupán a minimálbér harmadát kapják betegszabadság ideje alatt, ami különösen megnehezíti a súlyos betegséggel küzdők – például a rákos betegek – helyzetét, akik így még a számláik kifizetésével is küszködnek. A kormány új foglalkoztatási törvénye sem javít érdemben a helyzetükön: 8,3 millió munkavállaló továbbra is csupán 3 fontot kereshet óránként betegség esetén.

A kampányolók arra szólítják fel a brit kormányt, hogy az új foglalkoztatási jogokról szóló törvénytervezet parlamenti szavazása előtt tegye élhetőbbé a betegszabadság alatti fizetést.

Jelenleg az Egyesült Királyság munkavállalóinak körülbelül negyede – nagyjából 7 millió ember – kizárólag a törvényben rögzített betegszabadsági díjazásra (SSP) jogosult, nem pedig a munkáltatója által biztosított kiegészítő juttatásra. Ez az összeg hetente mindössze 116,75 font, ami havi 467 fontnak felel meg – ez a legtöbb dolgozó számára nem elegendő tulajdonképpen szinte semmire.

„Nem elég a megélhetéshez” – figyelmeztetnek a szakértők

Dr. Matt Padley, a Loughborough Egyetem társadalompolitikai kutatója szerint a jelenlegi betegszabadsági díjazás nem biztosítja a tisztességes megélhetést, és súlyos pénzügyi nehézségeket okozhat a munkavállalóknak.

„Bárki, aki hosszabb ideig az SSP-re kényszerül, jelentős jövedelemcsökkenést tapasztalhat. Ha pedig hónapokig nem tud dolgozni, az anyagi helyzete egyre kilátástalanabbá válik” – mondta Dr. Padley a The Independentnek.

Ráadásul a megélhetési költségek tovább emelkednek, miközben a betegszabadsági juttatás mértéke – amely már most is rendkívül alacsony – egyre kevésbé fedezi az alapvető szükségleteket.

A kormány reformja nem elég

A kormány nemrégiben bejelentette, hogy a jövőben azok a munkavállalók is jogosultak lesznek betegszabadsági díjazásra, akik heti 123 fontnál kevesebbet keresnek. Ez azt jelenti, hogy az alacsony keresetű dolgozók vagy az SSP-t, vagy a heti átlagkeresetük 80%-át kapják – attól függően, melyik az alacsonyabb.

A változás révén további 1,3 millió ember kerül be az SSP rendszerébe, de még mindig 8,3 millió munkavállaló marad olyan helyzetben, hogy betegsége esetén kevesebbet keres, mint a minimálbér.

Egy 35 órás munkahéttel számolva az SSP órabérre lebontva csupán 3,33 fontot jelent, míg 40 órás munkahét esetén mindössze 2,91 fontot.

Európa egyik legrosszabb betegszabadsági rendszere

A Compensation Experts nevű jogvédő szervezet elemzése szerint az Egyesült Királyság 40. helyen áll a 42 európai ország közül a munkáltatók által biztosított betegszabadsági juttatás szempontjából. Az SSP jelenleg egy teljes munkaidős munkavállaló minimálbérének alig több mint egynegyedét fedezi, és csak a minimálbérből hazavitt összeg egyharmadát jelenti.

Áprilistól ugyan az SSP hetente 118,75 fontra emelkedik, de ez továbbra is elmarad az infláció mértékétől.

Eközben Európa legtöbb országában a minimális betegszabadsági juttatás a fizetés több mint 50%-a, míg Izlandon, Norvégiában és Luxemburgban a munkavállalók teljes fizetésüket megkapják betegszabadság idején. Ráadásul az Egyesült Királyságban csak 28 hétig jár az SSP, míg a legtöbb európai országban ennél hosszabb időre biztosítanak juttatásokat.

A rövid távú betegségek is komoly anyagi veszteségeket okozhatnak az SSP-re szoruló munkavállalóknak, míg a hosszabb ideig eltartó betegségek pénzügyi összeomlást eredményezhetnek.

„Ebben a helyzetben a dolgozóknak gyakran nincs más választásuk, mint hogy egészségi állapotuk ellenére is visszatérjenek a munkába”, figyelmeztetett Dr. Padley.

Ez hosszú távon súlyosabb egészségügyi problémákhoz vezethet, ami nemcsak a munkavállalók jólétére, hanem a szociális ellátórendszerre is negatív hatással lehet.

A rákbetegek különösen nehéz helyzetben vannak

A The Independent korábban arról számolt be, hogy több mint 1000 beteg és fogyatékkal élő személy halt meg tavaly, miközben az állami ellátásokra várt. A leginkább érintettek közé tartoznak a rákos betegek, akiknek kezelés és gyógyulás mellett még az anyagi nehézségekkel is meg kell küzdeniük.

Alan Barton, akit 2023-ban bélrákkal diagnosztizáltak, három hónapot töltött betegszabadságon műtétei miatt. A törvényben előírt SSP csak az egykori fizetésének ötödét tette ki, ami súlyos stresszt okozott a kezelése alatt.

„Voltak időszakok, amikor szó szerint filléreket számolgattunk”, mesélte.

Elemzések szerint azok a régiók, ahol a munkavállalók nagy része csupán az SSP-t kapja, már eleve nagyobb szegénységgel küzdenek. Hampshire-ben például 161 000, Essexben 160 000 munkavállaló nem részesül teljes betegszabadsági fizetésben.

A kormány válasza

A kormány szóvivője azzal védekezett, hogy az új törvény első ízben biztosít betegszabadsági juttatást 1,3 millió legalacsonyabb keresetű dolgozónak, és az alkalmazottak már a betegség első napjától jogosultak lesznek kifizetésre.

„Ezek a reformok javítani fogják az életszínvonalat és lehetőségeket teremtenek”, nyilatkozta a szóvivő.

A kampányolók szerint azonban az SSP reformja továbbra sem biztosít élhető megoldást a beteg munkavállalók számára.  Forrás