A dolgozók hamarosan törvényesen ignorálhatják a főnökeik hívásait és emailjeit a munkaidő lejárta után Nagy-Britanniában 1

A munkavállalók hamarosan figyelmen kívül hagyhatják a munkaidőn kívüli, munkával kapcsolatos emaileket és hívásokat az új szabályok értelmében, amelyeket a Munkáspárt kormánya tervez bevezetni.

A dolgozók hamarosan törvényesen ignorálhatják a főnökeik hívásait és emailjeit a munkaidő lejárta után Nagy-Britanniában 3

A párt “right to switch off” kampányígéretének teljesítése érdekében a terv lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy munkaidőn kívül teljesen lekapcsolódhassanak a munkáról, beleértve például a jogot arra is, hogy hétvégén stressz és aggodalom nélkül visszautasíthassák a többletmunkát.

A tervek várhatóan kiterjednek a munkavállalók éves szabadságára is, ami azt jelenti, hogy a főnökök nem kérhetik meg az alkalmazottakat, hogy munkával kapcsolatos feladatokat végezzenek szabadságuk ideje alatt. Ezek a szabályok a kormány “Plan to Make Work Pay” tervezetének részeként érkeznek, amelyet várhatóan az új miniszterelnök-helyettes, Angela Rayner fog majd bemutatni és bevezetni.

A csomag többi intézkedését szerdán ismertették a királyi beszéd során. Ezek közé tartozik a kizsákmányoló nulla órás szerződések betiltása, a “kirúgás és újrafelvétel” gyakorlatának megszüntetése, és a betegszabadságnak az első naptól való elérhetőségének biztosítása.

A Szakszervezeti Kongresszus főtitkára, Paul Nowak azt mondta: “Senkit sem szabad a munkája során a végsőkig túlhajszolni. A folyamatosan növekvő munkaidő, munkatempó és elvárások problémákat okoznak az országban. Ez egyenes út a dolgozók tömeges kiégéséhez Nagy-Britanniában.”

“Ezért örömmel fogadjuk ezeket az intézkedéseket a munka intenzitásának kezelésére. A munkáról való lekapcsolódás jogának bevezetése lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy valóban lekapcsolódjanak munkaidőn kívül és ne kelljen a munkával foglalkozniuk vagy amiatt aggódniuk.”

A politika népszerű a szavazók körében, egy közelmúltbeli, a Savanta által készített felmérés szerint 69 százalék támogatta a munkaidőn kívüli lekapcsolódás jogát. Az Egyesült Királyságban jelenleg nincs hivatalos törvény a munkáról való lekapcsolódásra, de a munkaadók bevezethetik a saját szabályzataikat. A jelenlegi jogszabályok szerint a heti óraszám nem haladhatja meg az átlagos 48 órát egy 17 hetes időszakban.

Azonban, ha egy főnök munkaidőn kívül akar kapcsolatba lépni alkalmazottjával, azt megteheti. Elméletben akár nyomást is gyakorolhatnak rá, hogy válaszoljon vagy többletmunkát vállaljon büntetés nélkül.

A Munkáspárt szerint ez a politika biztosítja, hogy “az otthoni munkavégzés miatt otthonunk ne váljon egyfajta állandó irodává”, hozzátéve, hogy az ír és belga modellek inspirálták. Írországban a munkáltatói gyakorlatok kódexe jogot biztosít a munkavállalóknak, hogy ne legyenek rendszeresen kötelesek munkaidőn kívüli feladatokat ellátni, vagy hogy ne büntessék meg őket, ha ezt visszautasítják.

Belgiumban a közszolgálati dolgozók és azokon a cégeken belüli munkavállalók számára, ahol legalább 20 alkalmazott dolgozik, a lekapcsolódás joga törvényben van rögzítve. Will Stronge, az Autonomy Institute igazgatója és az Overtime című könyv szerzője azt mondta:

“Ezek a lépések nagyon fontosak ahhoz, hogy határokat szabjunk a munkanapjainkon belül. Sokkal szigorúbb korlátokat kellene bevezetni arra vonatkozóan, hogy mikor ér véget a munkanap, figyelembe véve, hogy a mai távmunka világában gyakran elmosódnak a határok a munka és a magánélet között: ‘csak még egy email’ és hasonlók.”

“A munka-magánélet egyensúlyáról szóló beszélgetés nagyon fontos ebben az országban. Hatalmas egészségügyi járványt látunk a túlterhelés okozta stressz és szorongás miatt.”

Az igazgató azonban azt is elmondta, hogy a politika hatékonysága a részletektől függ, és hozzátette, hogy szeretne egy szigorúbb verziót látni, mint amilyen Franciaországban van érvényben. A francia törvények szerint illegális egy munkavállalót megbüntetni azért, mert nem válaszol a munkaidőn kívüli hívásokra – és az ilyen szabálysértés komoly pénzbírsággal járhat.

A király beszédében ismertetett munkavállalói jogok várhatóan tavasszal lépnek életbe, és az új “lekapcsolódási jog” is valószínűleg akkorra várható.  Forrás

HUNPARCEL MÁR 2013-ÓTA. KÖLTÖZTETÉS ANGLIA ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT MINDKÉT IRÁNYBA, HETENTE, CSOMAGSZÁLLÍTÁSOK MÁR £33-TÓL WWW.HUNPARCEL.COM

Magyar Ügyvéd Angliában – Kártérítési Igények Személyi Sérüléses Balesetek Vagy Orvosi Műhibák Után