A Brexit rosszabbik része még csak most jön Nagy-Britanniában 1

A Brexit által a brit gazdaságra gyakorolt negatív hatások többsége még nem is érvényesült, figyelmeztetett Tulip Siddiq, a brit kormány egyik minisztere.

A Brexit rosszabbik része még csak most jön Nagy-Britanniában 3

Egy új, elég szókimondó értékelésben Siddiq elmondta, hogy a Brexit hatásainak 60 százaléka még csak ezután fog megmutatkozni. A brit költségvetésért felelős hivatal (Office for Budget Responsibility, OBR) előrejelzéseire hivatkozva kifejtette, hogy a Brexit miatt hosszú távon a brit gazdaság 4 százalékkal zsugorodni fog, és az import-export forgalom 15 százalékkal alacsonyabb lesz, mintha az Egyesült Királyság az EU-ban maradt volna.

Ez az első alkalom, hogy a kormány számszerűsíti a Brexit okozta gazdasági hatások eddigi mértékét, Siddiq pedig az OBR elemzésére hivatkozva elmondta, hogy eddig a hatásoknak mindössze a 40 százaléka érzékelhető.

Kritikusok szerint ez figyelmeztetés kell, hogy legyen a kormány számára, miközben Keir Starmer, brit miniszterelnök, a Brexit utáni EU-kapcsolatok újragondolására törekszik. Naomi Smith, a Best for Britain ügyvezetője, szorosabb együttműködést sürgetett az EU-val, mondván, hogy “csak így tudunk ismét a kereskedelem révén jólétet teremteni, és enyhíteni a Brexit okozta károkat.”

A Brexit rosszabbik része még csak most jön Nagy-Britanniában 4

Stella Creasy, a Labour Movement for Europe elnöke szerint az elkövetkező 18 hónap kritikus időszak lesz a kereskedelmi akadályok, a munkaerő vízumproblémái és a bürokratikus akadályok enyhítése érdekében, amelyek a brit vállalkozásokat visszatartják. Creasy így nyilatkozott: „Nem lehet a Brexitet működőképessé tenni, de politikai akarattal sok problémát orvosolni lehet, és fontos, hogy ezt minél előbb meg is tegyük.”

Mindeközben nemrégiben kiderült kiderült: az Egyesült Királyság 23,8 milliárd fontot fizetett Brüsszelnek a kilépés óta a pénzügyi kötelezettségek teljesítésére – és még 6,4 milliárd font kifizetése hátravan.

A Vote Leave kampány korábban azt állította, hogy az EU-ból való kilépés erősíteni fogja a brit kereskedelmet, azonban az OBR szerint „a középtávú import és export gyenge növekedése részben a Brexit folytatódó hatásait tükrözi, amelyek hosszú távon 15 százalékkal csökkentik a brit gazdaság kereskedelmi intenzitását”.

Siddiq egy írásbeli parlamenti kérdésre válaszolva elmondta, hogy nehéz különválasztani az EU vámuniójából és egységes piacából való kilépés hatásait a globális trendektől, amelyek például a Covid-19 járvány, az ellátási láncok zavarai és az ukrajnai orosz invázió miatt érintik a brit gazdaságot.

Stuart Coster, a pro-Brexit Democracy Movement alapítója és igazgatója szerint az Egyesült Királyság sikeresen túlteljesíti az EU tagországait a gazdasági növekedés terén. Mint elmondta, a „Brexit előnyei” milliárdokkal gazdagították a brit kincstárat.

Molly Scott Cato, a European Movement UK alelnöke, korábbi európai parlamenti képviselő szerint azonban Nagy-Britannia nem érheti el a növekedési céljait az EU-n kívül maradva. Azt kérdezte: „Hogyan versenyezhet a brit gazdaság a kínai olcsó termeléssel, vagy az EU súrlódásmentes határaival?”

Egy kormányszóvivő így reagált: „Ez a kormány előre tekint, nem hátra, és működőképessé teszi a Brexitet a brit emberek számára. Dolgozni fogunk azon, hogy javítsuk kereskedelmi és befektetési kapcsolatainkat az EU-val, és lebontsuk a felesleges kereskedelmi akadályokat, de kijelentjük, hogy nem térünk vissza az egységes piacra, a vámunióba vagy a szabad mozgás rendszeréhez.”  Forrás

HUNPARCEL MÁR 2013-ÓTA. KÖLTÖZTETÉS ANGLIA ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT MINDKÉT IRÁNYBA, HETENTE, CSOMAGSZÁLLÍTÁSOK MÁR £33-TÓL WWW.HUNPARCEL.COM

Magyar Ügyvéd Angliában – Kártérítési Igények Személyi Sérüléses Balesetek Vagy Orvosi Műhibák Után