Ma léptek életbe az elmúlt évek legnagyobb változásai a Royal Mail kézbesítési szabályaiban – kevesebb szombati kézbesítés, lazább határidők és költségcsökkentés a cél.

A brit postai szolgáltatás, a Royal Mail, jelentős változásokat vezetett be a kézbesítési rendjében és célkitűzéseiben a mai naptól. Az új szabályozás célja a költségek csökkentése és a szolgáltatás modernizálása – közölte a hírközlési hatóság, az Ofcom.
A legfontosabb változások:
A másodosztályú levelek kézbesítése ezentúl csak bizonyos hétköznapokon történik, nem pedig heti hat alkalommal, és szombaton soha nem kézbesítik őket.
A cél továbbra is az, hogy a másodosztályú küldeményeket három munkanapon belül kézbesítsék, de a szombati kézbesítés teljes megszűnése komoly érvágás lehet a felhasználók számára.
Az első osztályú küldemények esetében megmarad a hétfőtől szombatig tartó kézbesítés, azonban a célzott másnapi kézbesítési arány 93%-ról 90%-ra csökken.
A másodosztályú küldeményeknél a három napon belüli kézbesítés célértéke 98,5%-ról 95%-ra csökken.
Új, kötelező „végső határidő” is bevezetésre kerül: az Ofcom szerint az összes küldemény 99%-át legkésőbb két nappal a célidő után kézbesíteni kell, hogy megszűnjön az a sokak által tapasztalt probléma, hogy a levelek akár hetekig is nem érkeznek meg.
Nem azonnali, de országos bevezetés várható
Bár a változások ma életbe léptek, a másodosztályú küldeményekre vonatkozó kézbesítési reform nem mindenhol lép érvénybe azonnal – a következő 12–18 hónapban fokozatos kerül bevezetésre. Jelenleg 1200 kézbesítő központból 37-ben már pilot projektként működik az új rendszer.
Miért történik mindez?
Az Ofcom szerint a változtatások évente 250–425 millió font megtakarítást jelenthetnek a Royal Mail számára. A döntés hosszú konzultációt követően született meg, és bár komoly kritikákat váltott ki fogyasztóvédelmi szervezetek, vállalkozások és szakszervezetek részéről, a hatóság szerint a reform elengedhetetlen a szolgáltatás életben maradásához.
„A levélforgalom jelentősen visszaesett, miközben a bélyegek ára folyamatosan emelkedik. Ezek a változások a fogyasztók és vállalkozások érdekében történnek” – mondta Natalie Black, az Ofcom hálózati és kommunikációs csoportvezetője.
Fontos megjegyzés: az Ofcom 2025-re új konzultációt indít a bélyegárak szabályozásáról is, mivel komoly aggodalmak merültek fel azok megfizethetősége kapcsán.
A Royal Mail veszteségei és bírságai
A Royal Mail a 2023–24-es pénzügyi évben 348 millió font veszteséget könyvelt el, annak ellenére, hogy az első osztályú bélyegek árát ismét emelte, jelenleg 1,70 fontba kerül egy darab. A vállalatot emellett súlyos bírságok is sújtották a gyenge teljesítmény miatt, miután tavaly az első osztályú leveleknek csak alig több mint háromnegyedét kézbesítették időben. Emiatt az Ofcom májusban vizsgálatot is indított.
Tulajdonosváltás és új vezetés
A reformok időszaka egybeesik a Royal Mail anyavállalata, az IDS csoport felvásárlásával: a cég **3,6 milliárd fontos üzlet keretében került a cseh milliárdos, Daniel Křetínský érdekeltségébe tartozó EP Group tulajdonába. Az üzletet a brit kormány 2024 végén hagyta jóvá, a tranzakció idén júniusban zárult le.
Křetínský a Royal Mail új elnökeként ígéretet tett a brit postai alapszolgáltatás fenntartására, vagyis a Universal Service Obligation (USO) betartására, annak ellenére, hogy komoly költségnyomás nehezedik a szolgáltatásra.
A változások tehát már életbe léptek, de hatásukat a legtöbb brit háztartás a következő hónapokban fokozatosan fogja megérezni. A kérdés az, hogy a kevesebb kézbesítés és a lazább határidők hosszú távon segítenek-e életben tartani a Royal Mailt – vagy épp ellenkezőleg, tovább csökkentik a lakosság bizalmát a klasszikus postai szolgáltatásokban. Forrás


