5 dolog, aminek sürgősen változnia kell az Egyesült Királyságban, hogy javuljanak az életkörülményeink, mert a jelenlegi helyzet elfogadhatatlan 1

Az Egyesült Királyság számos kihívással néz szembe 2025-ben, amelyek sürgős megoldást igényelnek. Az alábbiakban öt olyan területet mutatunk be, ahol változtatásokra van szükség.

5 dolog, aminek sürgősen változnia kell az Egyesült Királyságban, hogy javuljanak az életkörülményeink, mert a jelenlegi helyzet elfogadhatatlan 3

1. Egészségügyi rendszer és NHS várólisták

Az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) hosszú várólistái továbbra is komoly problémát jelentenek. 2025 januárjában a térdprotézis műtétre várakozók száma 14 216 fő volt, ami növekedést jelent a decemberi 13 795-höz képest. Hasonló tendencia figyelhető meg a csípőprotézis műtétek esetében is, ahol a várakozók száma 7 604-re emelkedett a decemberi 7 287-ről. A szürkehályog-műtétre várakozók száma is nőtt, 5 450 főre a decemberi 4 578-ról.

A várólisták csökkentése érdekében a kormány tervezi a magánszektor bevonását az NHS szolgáltatásaiba. Ez évente akár egymillió további időpontot, vizsgálatot és műtétet jelenthet az NHS pácienseinek. Ez a lépés 2,5 milliárd fonttal növelné a magánszektor finanszírozását, összesen közel 16 milliárd fontra, feltéve, hogy a megígért szolgáltatásokat teljesítik. A cél, hogy 2029 tavaszára a nem sürgős ellátásra várakozók ne várjanak 18 hétnél tovább.

2. Lakhatási válság és ingatlanárak

Az ingatlanárak emelkedése és a lakhatási válság továbbra is égető probléma az Egyesült Királyságban. 2025 februárjában az országos lakásárak átlagosan 4,6%-kal emelkedtek, elérve a 268 000 fontot (kb. 130 millió forintot). A lakások továbbra is Londonban messze a legdrágábbak, amit a kínálat hiánya és a nagy kereslet okoz. A legnagyobb mértékben az északkeleti régióban nőttek a lakásárak tavaly, 6,7%-kal, ami az infláció több mint duplája.

A bérleti díjak is jelentősen emelkednek. Novemberben a magánbérleti díjak éves növekedése elérte a 9,1%-ot, szemben az októberi 8,7%-kal. A Zoopla adatai alapján a bérbeadók 70%-ának vagy nincs adóssága, vagy csak kis összegű jelzálogkölcsönt kell törlesztenie. Ugyanakkor a Shelter nevű lakhatási jótékonysági szervezet kutatása szerint a dolgozó albérlők kétharmada jelenleg is nehézségekkel küzd a bérleti díjak kifizetése kapcsán.

3. Infrastrukturális fejlesztések és közlekedés

Az Egyesült Királyság közlekedési infrastruktúrája elöregedett, és nem képes lépést tartani a növekvő forgalommal. A közutak és vasutak állapota romlik, ami késedelmeket és megnövekedett utazási időt eredményez. A kormány tervezi az infrastruktúra fejlesztését, de a projektek gyakran késnek, és a költségek túllépik a tervezettet. Szükség van hatékonyabb tervezésre és kivitelezésre a közlekedési hálózat modernizálása érdekében.

4. Oktatási rendszer és készségfejlesztés

Az oktatási rendszer reformja elengedhetetlen a munkaerőpiac igényeinek kielégítéséhez. A digitális készségek és a technológiai ismeretek hiánya hátráltatja az ország versenyképességét. A kormány célja, hogy növelje a STEM (tudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika) területeken végzett hallgatók számát, és támogassa a felnőttképzést a munkaerő átképzése érdekében. Az oktatási intézményeknek rugalmasabbnak kell lenniük, hogy alkalmazkodni tudjanak a gyorsan változó munkaerőpiaci igényekhez.

5. Környezetvédelem és fenntarthatóság

A klímaváltozás elleni küzdelem és a fenntarthatóság előmozdítása kulcsfontosságú az Egyesült Királyság jövője szempontjából. Az ország 2050-re karbonsemlegessé kíván válni, de az elmúlt években a zöld átállás lassulni látszik.

A kormány 2025-ös tervei között szerepel a megújuló energiaforrások arányának növelése, különösen a szélerőművek és a napenergia fejlesztése. Jelenleg az ország energiaszükségletének 44,2%-át megújuló forrásokból fedezi, de a cél az, hogy ez az arány 2030-ra elérje a 70%-ot. Az elektromos járművek terjedése is gyorsul, 2024-ben az eladott új autók 23%-a elektromos volt, míg 2025-re ezt az arányt 30%-ra várják. (gov.uk)

Az Egyesült Királyság évente körülbelül 4,9 millió tonna műanyag hulladékot termel, amelynek csak 46%-át hasznosítják újra. Az új környezetvédelmi szabályozások 2025-től kötelezővé teszik az egyszer használatos műanyagok drasztikus csökkentését. Több nagy szupermarketlánc, például a Tesco és a Sainsbury’s már elkezdte a csomagolóanyagok fenntarthatóbb alternatívákra való cseréjét.

Összegzés: Merre tovább?

Ezek a problémák nem csak az Egyesült Királyság jövőjét, hanem az ott élő emberek mindennapi életét is befolyásolják. Az egészségügyi várólisták csökkentése, a megfizethető lakhatás biztosítása, a közlekedés fejlesztése, az oktatás korszerűsítése és a fenntarthatóság előmozdítása mind olyan kérdések, amelyek sürgős beavatkozást igényelnek.

Bár a kormány tervei ambiciózusak, valódi előrelépésre csak akkor kerülhet sor, ha ezek a reformok hatékonyan megvalósulnak, és a lakosság is aktívan támogatja azokat. Az Egyesült Királyság számára 2025 a változás éve lehet – de ehhez elengedhetetlen a gyors és hatékony cselekvés.