Az Egyesült Királyság számos kihívással néz szembe 2025-ben, amelyek sürgős megoldást igényelnek. Az alábbiakban öt olyan területet mutatunk be, ahol változtatásokra van szükség.
1. Egészségügyi rendszer és NHS várólisták
Az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) hosszú várólistái továbbra is komoly problémát jelentenek. 2025 januárjában a térdprotézis műtétre várakozók száma 14 216 fő volt, ami növekedést jelent a decemberi 13 795-höz képest. Hasonló tendencia figyelhető meg a csípőprotézis műtétek esetében is, ahol a várakozók száma 7 604-re emelkedett a decemberi 7 287-ről. A szürkehályog-műtétre várakozók száma is nőtt, 5 450 főre a decemberi 4 578-ról.
A várólisták csökkentése érdekében a kormány tervezi a magánszektor bevonását az NHS szolgáltatásaiba. Ez évente akár egymillió további időpontot, vizsgálatot és műtétet jelenthet az NHS pácienseinek. Ez a lépés 2,5 milliárd fonttal növelné a magánszektor finanszírozását, összesen közel 16 milliárd fontra, feltéve, hogy a megígért szolgáltatásokat teljesítik. A cél, hogy 2029 tavaszára a nem sürgős ellátásra várakozók ne várjanak 18 hétnél tovább.
2. Lakhatási válság és ingatlanárak
Az ingatlanárak emelkedése és a lakhatási válság továbbra is égető probléma az Egyesült Királyságban. 2025 februárjában az országos lakásárak átlagosan 4,6%-kal emelkedtek, elérve a 268 000 fontot (kb. 130 millió forintot). A lakások továbbra is Londonban messze a legdrágábbak, amit a kínálat hiánya és a nagy kereslet okoz. A legnagyobb mértékben az északkeleti régióban nőttek a lakásárak tavaly, 6,7%-kal, ami az infláció több mint duplája.
A bérleti díjak is jelentősen emelkednek. Novemberben a magánbérleti díjak éves növekedése elérte a 9,1%-ot, szemben az októberi 8,7%-kal. A Zoopla adatai alapján a bérbeadók 70%-ának vagy nincs adóssága, vagy csak kis összegű jelzálogkölcsönt kell törlesztenie. Ugyanakkor a Shelter nevű lakhatási jótékonysági szervezet kutatása szerint a dolgozó albérlők kétharmada jelenleg is nehézségekkel küzd a bérleti díjak kifizetése kapcsán.
3. Infrastrukturális fejlesztések és közlekedés
Az Egyesült Királyság közlekedési infrastruktúrája elöregedett, és nem képes lépést tartani a növekvő forgalommal. A közutak és vasutak állapota romlik, ami késedelmeket és megnövekedett utazási időt eredményez. A kormány tervezi az infrastruktúra fejlesztését, de a projektek gyakran késnek, és a költségek túllépik a tervezettet. Szükség van hatékonyabb tervezésre és kivitelezésre a közlekedési hálózat modernizálása érdekében.
4. Oktatási rendszer és készségfejlesztés
Az oktatási rendszer reformja elengedhetetlen a munkaerőpiac igényeinek kielégítéséhez. A digitális készségek és a technológiai ismeretek hiánya hátráltatja az ország versenyképességét. A kormány célja, hogy növelje a STEM (tudomány, technológia, mérnöki tudományok és matematika) területeken végzett hallgatók számát, és támogassa a felnőttképzést a munkaerő átképzése érdekében. Az oktatási intézményeknek rugalmasabbnak kell lenniük, hogy alkalmazkodni tudjanak a gyorsan változó munkaerőpiaci igényekhez.