Egy fiatal lány 30 ezer font kártérítést kapott, miután kirúgták munkahelyéről azért, mert edzőcipőt viselt. A 20 éves Elizabeth Benassi sikeresen beperelte korábbi munkáltatóját, miután főnöke „gyerekként kezelte” és leszidta őt, amikor edzőcipőben jelent meg a munkahelyén.
Ellentmondásos munkakörnyezet
Benassinak, aki mindössze három hónapot dolgozott a Maximus UK Services-nél, 29 187 font kártérítést ítélt Croydonban a munkaügyi bíróság, miután a bíró megállapította, hogy a cég ellenséges munkakörnyezetet teremtett számára.
A Maximus UK Services az Egyesült Királyság Munka- és Nyugdíjügyi Minisztériuma számára nyújt tanácsadási szolgáltatásokat. Benassi 2022 augusztusában csatlakozott a vállalathoz, ahol ő volt a legfiatalabb munkavállaló.
Az edzőcipős incidens
Egy hónappal a munkába állása után, egy reggelen Benassi edzőcipőben érkezett dolgozni. Főnöke, Ishrat Ashraf ezért leszidta, és annak ellenére, hogy Benassi bocsánatot kért, a főnök állítólag a szemét forgatta.
Benassi e-mailben panaszt tett az eset miatt, és így írt:
„Ma reggel megemlítette, hogy nem hordhatok edzőcipőt a munkahelyen. Bár nem tudtam erről, hiszen eddig sosem viseltem edzőcipőt munkában, elnézést kértem. Azonban most észrevettem, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki edzőcipőt visel ma, és senkit nem láttam hasonló figyelmeztetést kapni.”
A helyzet tovább romlott, amikor az ügyet a vállalat műveleti igazgatója elé terjesztették. Az igazgató közölte Benassival, hogy a választott lábbeli „elfogadhatatlan” volt, és a cég „mindig professzionális megjelenést” vár el.
Munkahelyi megalázás és megfigyelés
Benassi azt mondta, hogy az incidens után engedélyt kellett kérnie a mosdó használatához egy ügyfél jelenlétében, ami kollégái szerint is „rendkívül kínos” volt. A bíró azonban megjegyezte, hogy Benassi viselkedése érthető volt, mivel „megfigyelés alatt állt”. Október 31-én, mindössze három hónap után, a cégnél megszüntették a munkaviszonyát, többek között „nem megfelelő irodai öltözetre” hivatkozva.
A bíróság döntése
Benassi beperelte korábbi munkáltatóját zaklatás és áldozattá tétel miatt. A bíróság elutasította az életkor alapján történő zaklatásra vonatkozó keresetét, de az áldozattá tételre vonatkozót helybenhagyta.
A munkáltató azzal védekezett, hogy Benassi kirúgása teljesítményével kapcsolatos aggályok miatt történt, és hogy más alkalmazottak azért hordhattak edzőcipőt, mert külön engedélyük volt, például sérült láb miatt. A bíróság azonban nem értett egyet ezzel az érvvel, és megítélte a 29 187 fontos kártérítést a fiatal lánynak.
Eoin Forwell bíró így fogalmazott:
„Ha ez igaz lett volna, Ashraf bizonyára említette volna az e-mailjében. Így Benassit azonnal és igazságtalanul szidták le, amikor megérkezett az irodába. Nem vették figyelembe, hogy új munkavállaló volt, és nem ismerhette a ruházati előírásokat. Ez egyértelmű igazságtalanság, ami azt mutatja, hogy szándékosan hibát kerestek benne.”
Az eset rávilágít arra, hogy a munkahelyi diszkrimináció és az igazságtalan bánásmód jogi következményekkel járhat, különösen fiatal alkalmazottak esetében. Forrás