London idén is számos tervvel szerepelt a hírek között. A Temzére épülő kert hídtól a város alá épülő autópálya-körgyűrűig számos projekten álmuldozhattunk és vitatkozhattunk 2014-ben.
Hidak és utak
Korábban már hírt adtunk róla, de az év híre ebben a kategóriában egyértelműen a Temzén átívelő Garden Bridge volt, ami decemberben kapta meg az építési engedélyt a városvezetéstől. Néhány szakértő egyébként mozgó siklót javasol a hídra, amiből a látvány biztos lenyűgöző lesz.
A folyami átkelést az Blackhall alagút mellé tervezett új Silwertown alagút is biztosíthatja majd, bár a javaslat rengeteg kritikát kapott. Ennél is meghökkentőbb ötlet a 22 mérföld hosszú Bounceway nevű autópálya-körgyűrű, ami Londont ölelné körbe a föld alatt. A felszabadult területeken pedig parkokat létesítenének. A nagyszabású terv jelenleg még csak az asztalon létezik.
Bicikliutak
A londoni városi közbringarendszer főszponzora, a Barclays tavaly decemberben jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a szerződését a tömegközlekedési társasággal, hosszas aktatologatás után júniusban a Tfl közölte, új szponzor után néz. A kerékpározók számára talán fontosabb, hogy az Erzsébet Királynő Olimpiai Park is csatlakozik a rendszerhez, egyúttal több mint 10 ezer fölé emelik a kölcsönözhető biciklik és 700 fölé a dokkolóálllomások számát. A Tfl szeptemberben jelentette be, az autósok által kevésbé használt útvonalakon új, a kerékpárosoknak kedvező közlekedési rendszert vezetnek be (pl. Vauxhallban az Old Streeten és a Stockwell-kereszteződésnél).
Crossrail és meghosszabbítása
London történetének legnagyobb vasúti beruházása idén sem állt le. A Crossrail közvetlen kapcsolatot teremt a föld alatt London keleti és nyugati elővárosai közt, mellyel a becslések szerint másfél millió ember élete lesz sokkal könnyebb. A Crossrail segítségével kevesebb, mint egy óra alatt érhetik el kényelmesen, átszállás nélkül London belvárosát. Ehhez 41 kilométer alagutat kell fúrni a város alatt. A Crossrail teljes hossza 118 kilométer lesz. Az építkezések szakadatlanul folynak, miközben már felmerült a rendszer kiterjesztése Reading és Hertfordeshire felé is. Az ötlet nagy népszerűségnek örvend, a városvezetés szerint azonban 2030 előtt a meghosszabbításnak nincs realitása.
Repülőterek
A Temze torkolatához egy mesterséges szigetre tervezett új reptér ötletét a legtöbb szakértő szerint nem lehetett komolyan venni, el is kaszálta az illetékes bizottság. A köznyelv által csak Boris-szigetnek nevezett projekt így egyelőre biztos nem épül meg. Közben júliusban építészek egy csoportja már meg is tervezte a Heatrow reptér áthelyezése utáni új Heatrow Cityt, ez azonban egyelőre így még a tervezőasztalon marad.
Olimpiai Park
Az Erzsébet Királynő Olimpiai Park két év után nyitott meg újra idén áprilisban, ahol az ország legmagasabb köztéri szobra található. A park része a városvezetés által tervezett Olympicopolis projektnek, ami 5,2 milliárd fontért az egész térséget revitalizálná, és amiről már mi is írtunk.
Ha máskor is szeretnél friss, angliai magyaroknak szóló híreket olvasni, nyomj egy Like-ot:
[efb_likebox fanpage_url=”https://www.facebook.com/hunglia.magyarok” fb_appid=”” box_width=”500″ box_height=”180″ colorscheme=”light” show_faces=”1″ show_header=”0″ show_stream=”0″ show_border=”1″ ]Csatlakozz facebook csoportunkhoz: https://www.facebook.com/groups/319485078225041/
Forrás: http://londonist.com/2014/12/london-news-review-2014-infrastructure.php