100 000 font kártérítést kap egy menekült, mert azt mondta, a brit hatóságok „bűnözőként kezelték”

Egy pakisztáni származású menekült, Nadra Almas 100 000 font kártérítést kapott az Egyesült Királyság Belügyminisztériumától, miután sikeresen beperelte az államot emberi jogainak megsértése miatt.

100 000 font kártérítést kap egy menekült, mert azt mondta, a brit hatóságok „bűnözőként kezelték”

A brit hatóságok bűnözőként kezelték

Almas 2004-ben érkezett az Egyesült Királyságba diákvízummal, de állítása szerint nem tudott visszatérni Pakisztánba, mert keresztény hite miatt üldöztetésnek lett volna kitéve. 2018-ban a brit bevándorlási hatóságok megbilincselték és letartóztatták, majd közölték vele, hogy ki fogják toloncolni. Két hétig tartották fogva, mielőtt végül szabadon engedték.

A brit kormány ezt követően közel három évig nem adott neki menekültstátuszt, és ez idő alatt megtiltották számára a munkavállalást és a szociális ellátások igénybevételét. Ennek következtében csak barátai és családja támogatására támaszkodhatott, ami „megalázó” volt számára és mélyen aláásta önbecsülését.

Hat sikertelen tartózkodási kérelem és egy hosszan elhúzódó eljárás

A bírósági meghallgatásán elhangzott, hogy Almas 2005 és 2014 között összesen hat alkalommal nyújtott be kérelmet, hogy maradhasson az Egyesült Királyságban. Fia, aki ekkor 26 éves volt, 2018-ban menekültstátuszt kapott ugyanazokkal az indokokkal, amelyeket Almas az ő saját kérelmeiben hivatkozott. A bíróság végül megállapította, hogy Almas kezelése sérti az Emberi Jogok Egyezményének családi élethez való jogról szóló rendelkezéseit.

„Elveszítette szabadságát és méltóságát”

McNeill bíró így fogalmazott az ügy kapcsán:

„Nem utazhatott, nem mozoghatott szabadon, nem alakíthatott ki stabil családi és magánéletet, mert a státusza bizonytalan volt. Nem dolgozhatott, nem vehetett igénybe közpénzt, és teljes mértékben az amúgy is korlátozott menekültügyi ellátásra szorult.”

A bíróság arról is értesült, hogy letartóztatása idején ismeretlen férfiakkal együtt zárták be egy szobába, és azt mondták neki, hogy hamarosan visszatoloncolják Pakisztánba. McNeill bíró „felháborítónak” nevezte az Almasszal való bánásmódot, és úgy ítélte meg, hogy a hatóságok „meggondolatlanul semmibe vették” alapvető jogait.

„A tét a legalapvetőbb szabadságjogok kérdése volt. [Almas] félt a Pakisztánba való visszatéréstől vallása és személyes biztonsága miatt, és ezt egyértelműen kifejezte a brit hatóságoknak. Később végül menekültstátuszt kapott, ami alátámasztotta félelmeinek jogosságát.”

Majdnem 100 000 fontos kártérítés a jogsértésekért

A bíróság végül 98 757,04 font kártérítést ítélt meg Almas számára, miután megállapította, hogy az Egyesült Királyság kormánya megsértette emberi jogait. A brit kormány megpróbált fellebbezni az ítélet ellen, de ezt Ritchie bíró elutasította, mondván, hogy a jogsértések nem elhanyagolható vagy kisebb jelentőségű ügyek voltak.

Ítéletében így fogalmazott:

„Az ítélet teljes mértékben logikus, az eljárás során bemutatott bizonyítékok és a bíróság által megállapított tények támasztják alá. Ezek a jogsértések semmiképpen sem nevezhetők jelentéktelennek vagy elhanyagolhatónak.”

A bíró hozzátette, hogy az ítéletben megítélt kártérítés összege teljes mértékben indokolt.  Forrás