Egy a Gatwick repülőtérről induló repülőgép kényszerleszállást hajtott végre, miután felszállás közben két hattyú csapódott neki a gépnek.
A TUI légitársaság Zöld-foki szigetekre tartó járatának pilótái vészjelzést adtak le, miután 185 mérföld/órás sebességnél (kb. 300 km/h) ütköztek a madarakkal, amelyek berepesztették a szélvédőt és megrongálták a gép orrát – számolt be róla a The Sun.
A Boeing repülőgép megrongálódott és az ablak annyira bekoszolódott, hogy a pilóták nem láttak ki a szélvédőn, így a futópályán való navigáláshoz is segítségre volt szükségük.
Madarakkal való ütközések – egyre gyakoribb a légiközlekedésben
A két madár jelentős károkat okozott a gépben:
- Horpadásokat hagytak a repülő törzsén,
- Vérnyomokat hagytak az ablakokon,
- Elektronikai rendszereket is megrongálhattak.
Az ilyen ütközések gyakoriak az Egyesült Királyságban, 2022-ben több mint 1 400 ilyen esetet jelentettek. A legtöbb esetben nem keletkezik súlyos kár, azonban motorhibát és kényszerleszállásokat is okozhatnak.
Más súlyos hasonló incidensek a közelmúltból
2023-ban egy 167 utast szállító repülőgép kigyulladt, miután madár csapódott a hajtóművébe felszállás közben. A Boeing 737-800 Kathmanduból indult Dubajba, amikor az egyik motor kigyulladt. Az esetet rögzítő felvételeken látható, ahogy a repülőgép egyik hajtóműve kétszer is lángra kapott, mielőtt a pilóták stabilizálták a helyzetet.
Hasonló eset történt Kolumbiában is 2023-ban, amikor egy 184 utast szállító repülőgép hajtóműve felrobbant, miután egy madár berepült a motorba.
A hős pilóták, Andres Dallimonti és Felipe Torres, visszafordultak, és sikeresen végrehajtották a kényszerleszállást a Gustavo Rojas Pinilla nemzetközi repülőtéren.
A légitársaságok és repülőtéri hatóságok folyamatosan fejlesztik a madárriasztó technológiákat, hogy minimalizálják az ilyen jellegű veszélyeket, de az esetek továbbra is komoly kihívást jelentenek a légi közlekedés számára. Forrás