Vége szakadhat az Aldi és a Lidl "versenyelőnyének" a többi élelmiszerlánccal szemben Nagy-Britanniában 1

A brit versenyhatóság (CMA) felülvizsgálhatja azokat a szabályokat, amelyek jelenleg előnyhöz juttathatják az Aldi és a Lidl áruházláncokat versenytársaikkal szemben – írja a Telegraph. A cél, hogy egyenlő versenyfeltételeket teremtsenek a brit élelmiszer-kiskereskedelmi szektorban.

Vége szakadhat az Aldi és a Lidl "versenyelőnyének" a többi élelmiszerlánccal szemben Nagy-Britanniában 3

Jelenleg csak a nagy brit láncokra vonatkozik a tiltás

2010 óta a brit versenyszabályozás tiltja, hogy nagy szupermarketláncok korlátozó földhasználati záradékokat alkalmazzanak – azaz megakadályozzák, hogy más élelmiszerüzletek nyíljanak a közelükben. Ez a tilalom jelenleg az alábbi cégekre vonatkozik:

  • Tesco

  • Sainsbury’s

  • Morrisons

  • Asda

  • Co-op

  • Waitrose

  • Marks & Spencer

Az Aldi és a Lidl azonban nem tartoznak a tiltás hatálya alá, mivel 2010-ben még csekély piaci részesedéssel rendelkeztek az Egyesült Királyságban.


Közben a diszkontláncok felzárkóztak – és vitákat váltottak ki

Azóta az Aldi és a Lidl dinamikusan növekedett, és mára az Egyesült Királyság negyedik, illetve hatodik legnagyobb szupermarketláncává váltak.

Ám versenytársaik – például az Iceland vezérigazgatója, Richard Walker – szerint a német láncok ugyanazokat a jogi kiskapukat alkalmazzák, amit másoknak már tilos: akadályozzák a konkurencia megtelepedését a kereskedelmi parkokban és bevásárlóközpontokban.

„A német tulajdonú láncok még alig voltak jelen a CMA radarján, amikor a tilalmat bevezették. Most viszont jogi trükkökkel szorítják ki a versenytársakat” – nyilatkozta Walker korábban.


A CMA vizsgálatot indított, változás jöhet a szabályozásban

A Telegraph információi szerint a Competition and Markets Authority már tájékoztatta a szupermarketek vezetőit, hogy felülvizsgálja a jelenlegi tilalmat. Két opció van napirenden:

  • Aldi és Lidl bevonása a tilalom hatálya alá, vagy

  • A teljes tilalom megszüntetése, és a piac liberalizálása.

A brit Munkáspárt-kormány arra buzdította a szabályozókat, hogy legyenek rugalmasabbak és egyszerűsítsék a bürokráciát, különösen a versenyképesség javítása érdekében. A CMA szóvivője így nyilatkozott:

„Tisztában vagyunk azzal, hogy a kiskereskedelmi szektor változásai miatt szükség lehet több áruházlánc bevonására a szabályozásba. Folyamatosan vizsgáljuk, hogyan biztosítható az egyenlő versenyfeltétel.”


Az Aldi és a Lidl egyelőre hallgat

Az Aldi és a Lidl még nem kommentálták a CMA vizsgálatát. Mindkét lánc az utóbbi években jelentős beruházásokat hajtott végre az Egyesült Királyságban, új üzleteket nyitottak és növelték piaci részesedésüket, elsősorban az alacsony árak és hatékony működés révén.  Forrás