Undorító módon kirúgtak egy terhes nőt Angliában, pont amikor a szülési szabadságát kezdte volna

Egy brit munkaügyi bíróság súlyos diszkriminációnak minősítette, hogy egy terhes nő munkáját nemcsak önkényesen lecsökkentették, hanem ezek után el is bocsátották, éppen akkor, amikor megkezdődött volna a szülési szabadsága. A bíróság ítélete szerint Sadia Shakil esetében kirívó jogsértés történt, amely jelentős anyagi és lelki károkat okozott a várandós nőnek.

Undorító módon kirúgtak egy terhes nőt Angliában, pont amikor a szülési szabadságát kezdte volna

Reggeli rosszullét – és azonnali retorzió

Sadia Shakil könyvelőként és könyvvizsgálóként dolgozott a Samsons nevű ingatlanfejlesztő cégnél, Bedford városában. Néhány hónappal a munkakezdés után bejelentette főnökének, Mohammed Saleemnek, hogy terhes, és reggeli rosszullétek gyötrik. Másnap e-mailben közölték vele, hogy munkanapjai számát heti kettőre csökkentik.

Az e-mailben Saleem így írt:

„Mivel külföldön tartózkodom, és nem tudok önnek több munkát biztosítani, továbbá figyelembe véve, hogy terhessége alatt rosszul érzi magát, a legjobb lenne, ha csak heti két napot dolgozna.”

A bíróság ezt a munkaszerződés súlyos megsértésének minősítette, amely érzelmi és anyagi nyomást helyezett Shakilra és családjára. A nő szorongani kezdett, éjszakánként nem tudott aludni, pánikrohamai voltak, és azon gondolkodott, „helyesen tette-e, hogy gyermeket vállalt anyagilag instabil helyzetben”.

Másodállás, remény, majd végső csapás

Bár Shakil kénytelen volt jelezni lemondási szándékát, másodállást vállalt teljes munkaidőben, ugyanakkor remélte, hogy a Samsons cégnél később visszatérhet korábbi pozíciójába. Ezért a szabadidejében tovább dolgozott ott.

Azonban Saleem ezután rendszeresen figyelmen kívül hagyta azokat az e-maileket, amelyeket Shakil a szülési szabadsággal kapcsolatos kérdéseiről küldött – ez újabb stresszforrás lett a nő számára, aki eközben kórházi kezelésekre is szorult terhességi komplikációk miatt.

2021 szeptemberének végén kiderült, hogy vérvizsgálatai alapján a baba halvaszületésének kockázata is fennáll, így az orvosok október 17-re ütemezték az indított szülést. Szeptember 27-én küldte utolsó e-mailjét, amelyben jelezte, hogy október 1-jén megkezdi szülési szabadságát. Két nappal később érkezett a válasz: egy el nem juttatott levélre hivatkozva Saleem közölte, hogy Shakil pozíciója megszűnik.

A nő hivatalos elbocsátása éppen a szülési szabadság első napján történt meg.

Nincs fizetés, nincs támogatás – visszaköltözés a szülőkhöz

Sadia Shakil fia október 18-án megszületett, de a család kénytelen volt visszaköltözni a nő szüleihez, mivel sem fizetést, sem anyasági támogatást nem kapott. A Munkavállalási és Nyugdíjügyi Minisztériumtól igényelt anyasági ellátást elutasították – azzal az indokkal, hogy azt a munkaadó köteles biztosítani.

A bíróság szerint:

„A gyermekágyi időszakot teljes egészében beárnyékolta az anyagi nehézségek kezelése, valamint a munkaügyi per elindítása és végigvitele.”

Cinikus levél és újabb per

Az első, 2023 áprilisi birminghami tárgyalás után Shakil 5000 font kártérítést kapott, és a Samsons céget kötelezték az elmaradt jövedelmek kifizetésére is. Ám 2023 júniusában, amikor Saleem e-mailben kérte Shakil bankszámlaszámát az utaláshoz, megalázó megjegyzést is tett:

„Remélem, nagyszerűen fogja hasznosítani a tőlem megszerzett pénzt. Nekem ez az összeg semmit sem számít.”

Ez az e-mail annyira megdöbbentette Shakilt, hogy újabb fellebbezést nyújtott be, amit 2025 márciusában a bíróság elfogadott. Az új ítélet összesen 31 860 font kártérítést ítélt meg neki.


„Ez az időszak a boldogságról kellett volna, hogy szóljon”

A bíróság kiemelte:

„A diszkrimináció a felperes életének olyan időszakában történt, amelyet örömtelinek és izgalmasnak tervezett – az első gyermekének megszületése idején. Ehelyett azonban szorongás, álmatlanság, pánikrohamok, könnyek és alacsony önértékelés jellemezték napjait.”

A tünetek nem múltak el a szülés után sem, mivel az anyagi nehézségek tovább gyötörték a családot.

„A diszkriminatív elbocsátás hatása még négy évvel később is érzékelhető, mivel Shakil fél, hogy ha ismét gyermeket vállalna, új munkahelyén is hasonló bánásmódban részesülne.”

Szakértők: az eset figyelmeztetés minden munkáltató számára

Ez az eset precedensértékű lehet az Egyesült Királyságban, és felhívja a figyelmet arra, milyen súlyos következményei lehetnek a nőket érő munkahelyi diszkriminációnak, különösen terhesség idején. A bírói testület egyhangúan súlyos jogsértésnek minősítette a történteket.  Forrás