Legalább 18 ember, köztük négy gyermek vesztette életét, amikor Oroszország nagyszabású rakéta- és dróntámadást indított Kijev ellen az éjszaka folyamán. A támadás során súlyosan megsérült a British Council épülete is az ukrán fővárosban.

A brit külügyminisztérium a történtek után bekérette Oroszország londoni nagykövetét. A British Council közölte: kijevi irodájuk „súlyos károkat” szenvedett, ezért az intézmény bizonytalan ideig zárva tart. Hozzátették: bár késések előfordulhatnak, az oktatási és kulturális együttműködés az ukrán partnerekkel továbbra is folytatódik.
Scott McDonald, a British Council vezérigazgatója elmondta, hogy az épület egyik biztonsági őre megsérült, de állapota stabil. A támadásban az Európai Unió kijevi delegációjának épülete is károkat szenvedett.

Orosz fegyverek és az EU válasza
Tymur Tkacsenko, Kijev városvezetése szerint Oroszország drónokat, cirkálórakétákat és ballisztikus fegyvereket egyaránt bevetett a támadás során.
Az Európai Unió külügyi vezetője, Kaja Kallas bejelentette, hogy Brüsszelben is bekéretik Oroszország EU-nagykövetét, miután találat érte az uniós képviselet épületét. „Egyetlen diplomáciai misszió sem lehet célpont” – hangsúlyozta Kallas.

Nemzetközi felháborodás
Emmanuel Macron francia elnök „barbár támadásnak” nevezte az eseményeket. „Egyetlen éjszaka alatt 629 rakéta és drón Ukrajna felett – ez Oroszország békefelfogása: terror és barbárság” – írta a közösségi médiában.

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök szintén elítélte a támadást. „Gondolataim minden érintettel vannak a Kijevet ért értelmetlen orosz csapások után, amelyek megrongálták a British Council épületét. Putyin gyerekeket és civileket öl, és romba dönti a béke reményét. Ennek a vérontásnak véget kell vetni” – fogalmazott az X-en közzétett üzenetében. Forrás

