Az Egyesült Királyság kormánya drasztikus bírósági reformokat fontolgat, hogy kezelje a rekordszintű elmaradásokat. Sir Brian Leveson bíró vezetésével készült átfogó jelentés az elmúlt évtizedek legjelentősebb igazságügyi átalakítását vetíti előre.
A 380 oldalas reformcsomag – amelyet a kormány megbízásából dolgoztak ki – célja, hogy évente mintegy 9 000 bírósági napot takarítson meg, és jelentősen csökkentse a 76 957 darabos bírósági ügyhátralékot.
Az esküdtszék választhatóságának megszüntetése kisebb bűncselekményeknél
A javaslat egyik legvitatottabb pontja, hogy két év alatti maximális büntetéssel járó ügyekben eltörölnék az automatikus esküdtszéki tárgyaláshoz való jogot. Ez olyan bűncselekményeket érintene, mint a csalás, gyermekpornográf képek birtoklása, vagy egyes szexuális zaklatások.
Ehelyett új bírósági formát vezetnének be: a Crown Court Bench Division (CCBD) keretében egy bíró és két laikus bíró (magisztrátus) együtt hozna ítéletet – esküdtszék nélkül.
A reformcsomag egyéb javaslatai:
Komplex csalási ügyek bíró általi egyedüli elbírálása
Korai beismerés esetén a büntetéscsökkentés maximumát 30%-ról 40%-ra emelnék
Több ügyet rendeznének bíróságon kívül, például figyelmeztetéssel
A három év alatti büntetési tétellel bíró ügyeket alapértelmezetten a „bench division” tárgyalná
Az igazságügyi miniszter „bármit megtenne” a gyorsabb igazságszolgáltatásért
Shabana Mahmood, az új igazságügyi miniszter elmondta, hogy „bármit megtesz” annak érdekében, hogy a bírósági rendszer helyreálljon, és az áldozatok gyorsabb igazságszolgáltatásban részesüljenek.
Sir Brian Leveson ezzel kapcsolatban így fogalmazott:
„Jól ismert mondás, hogy a késleltetett igazság, a tagadással egyenértékű. A jelenlegi helyzet egyszerűen elfogadhatatlan. A reformok nem apró módosítások, hanem alapvető szerkezeti változtatások, hogy az igazságszolgáltatás megfeleljen a 21. század elvárásainak.”
Megosztó fogadtatás: támogatás és figyelmeztetések
A reformokat üdvözölte a Magisztrátusok Szövetsége, hangsúlyozva, hogy ezrek számára gyorsíthatja fel az igazságszolgáltatást.
Mark Beattie, a szövetség elnöke szerint:
„Minden nap, amikor ezek a reformok nincsenek hatályban, egy újabb nap, amikor áldozatok és tanúk tovább várnak az igazságra.”
Richard Atkinson szerint: „Az új bírósági divízió önmagában nem oldja meg az ügyhátralékot. Ha a kormány nem az egész rendszert reformálja meg, akkor az esküdtszék eltörlése is hiábavaló lesz.”
A rendőrség és az áldozatvédelem is változást sürget
A Metropolitan Police vezetője, Sir Mark Rowley is sürgette a reformokat, mondván:
„Nem elfogadható, hogy Londonban 2029-re (!) tűznek ki tárgyalásokat. Ez elviselhetetlen az áldozatoknak és minden érintettnek.”
Hasonlóképpen, Baroness Newlove, az áldozatok országos biztosa úgy véli:
„Ez a legnagyobb esély generációk óta arra, hogy helyrehozzuk a rendszert. A kormánynak most kell lépnie.” Forrás