Az Egyesült Királyságban az állami nyugdíj 2025 áprilisától mintegy 460 fonttal emelkedhet évente, a legfrissebb statisztikai adatok szerint. Az Országos Statisztikai Hivatal (ONS) adatai alapján a bónuszokat is magában foglaló átlagos keresetek a júliusig tartó három hónapban 4%-kal nőttek, amely a nyugdíj meghatározására használt ún. “hármas zárt” figyelembe véve a mérvadó mutató. Ez az arány alacsonyabb az előző negyedév 4,6%-os növekedéséhez képest.
A kormány elkötelezte magát a hármas zár fenntartása mellett, amely 2012 óta biztosítja, hogy az állami nyugdíjak évente az infláció, a fix 2,5%, vagy az éves keresetnövekedés közül a legmagasabb értékkel egyenlő mértékben emelkedjenek.
A szeptemberi éves inflációs ráta – amelyet jövő hónapban közöl az ONS – szintén figyelembe vehető a nyugdíj növekedésének kiszámításához, de várhatóan a júliusi bérnövekedés magasabb lesz. Az Egyesült Királyság inflációs rátája jelenleg 2,2%.
A Munkáspárt kijelentette, hogy a parlament fennmaradó időszakában megőrzi a hármas zár rendszerét, miután eltörölték a téli fűtéstámogatást, kivéve azoknak a nyugdíjasoknak, akik a legkisebb jövedelemmel rendelkeznek és nyugdíjprémiumot kapnak.
Amennyiben a változásokat megerősítik, a 1951 után született férfiak és az 1953 után született nők teljes állami nyugdíja 2025-re közel 12 000 fontra nőhet, miután 2024 áprilisától évi 900 fonttal emelkedett.
A friss adatokból azt is láthatjuk, hogy a munkaerőpiac lassult, mivel a munkáltatók leépítéseket hajtottak végre, és a betöltetlen álláshelyek száma csökkent. 2024 júniusától augusztusáig 857 000 betöltetlen álláshely volt, 42 000-rel kevesebb, mint az előző negyedévben, és 143 000-rel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, bár még mindig 61 000-rel magasabb, mint a Covid-19 előtti szintek.
A becslések szerint a vállalati bérlistákon szereplő dolgozók száma júliusban 6 000-rel csökkent júniushoz képest. Az ONS szerint az előzetes becslések alapján 2024 augusztusában további 59 000-rel csökkent az aktív alkalmazottak száma. A munkanélküliségi ráta 4,1%-ra csökkent a korábbi 4,2%-ról.
A bónusz nélküli bérek júliusban 5,1%-kal nőttek, ami jóval magasabb az infláció mértékénél, de alacsonyabb az előző három hónap 5,4%-os növekedésénél. A Bank of England döntéshozói valószínűleg aggódnak amiatt, hogy a bónuszok nélküli átlagos bérnövekedés továbbra is 5% felett van, ugyanis hamarosan, még ebben a hónapban ismét dönteni kell majd a banki alapkamat szintjét illetően. Forrás