Az infláció márciusban a vártnál erőteljesebben csökkent Nagy-Britanniában, és elérte a 2,6 százalékos szintet, jelentette be a Brit Statisztikai Hivatal (ONS). Ez az érték 2023 decembere óta a legalacsonyabb, és a gazdasági elemzők előzetes 2,7%-os becslését is alulmúlta. A legfrissebb adatok szerint az infláció második hónapja csökken folyamatosan, elsősorban az üzemanyagárak esése és az élelmiszerárak stabilizálódása miatt.
Mi húzta le az inflációt?
Grant Fitzner, az ONS vezető közgazdásza így fogalmazott:
„Az infláció ismét csökkent márciusban, amit több tényező is elősegített, például az üzemanyagárak csökkenése és az élelmiszerárak változatlansága az előző évhez képest. A ruházati termékek ára azonban jelentősen nőtt, ami az egyetlen jelentősebb ellensúlyozó tényező volt.”
Kormányzati reakciók és társadalmi hatás
Rachel Reeves pénzügyminiszter hangsúlyozta:
„Bár az infláció csökkenése, a reálbérek növekedése és a gazdasági növekedés pozitív jelek, még rengeteg a teendő. Tudjuk, hogy sok család számára továbbra is nehézséget okoz a megélhetési válság, ezért növeltük a minimálbért, befagyasztottuk az üzemanyagadót, és elindítottuk az ingyenes reggelik programját az általános iskolákban.”
Üzemanyagárak: további csökkenés várható?
Az RAC szerint a benzin literenkénti ára legalább 6 pennyvel, a gázolajé 3 pennyvel csökkenhet, mivel az olaj ára 80 dollárról 70 dollár alá süllyedt hordónként január közepe óta. Ha az árkülönbséget valóban áthárítják a fogyasztókra, ez érezhető könnyebbséget jelenthet az autósoknak.
A kamatcsökkentés közeleg?
A Bank of England (BoE) május 8-án dönt az alapkamat további sorsáról. Az inflációs mutatók alapján nő az esélye annak, hogy a jegybank kamatcsökkentéshez folyamodik, sőt, egyes szakértők további két csökkentést is várnak 2025-ben.
Ugyanakkor nem mindenki ennyire optimista. Thomas Pugh, az RSM közgazdásza arra figyelmeztet, hogy az infláció valószínűleg ideiglenesen mérséklődött:
„Áprilisban újra növekedhet az infláció a magasabb energiaárak, adóemelések és a munkáltatói költségek emelkedése miatt. Mi 3,7 százalék körüli nyári csúcsot prognosztizálunk.”
A lakáshitelek szempontjából mit jelent mindez?
Peter Stimson, az MPowered Mortgages szakértője szerint a várható kamatcsökkentés nem biztos, hogy azonnali előnyt jelent a jelzáloghiteleseknek, mivel a fix kamatozású hiteleket swap árfolyamok alapján árazzák – ezek viszont már „beárazták” a májusi kamatcsökkentést.
„A hitelezők már reagáltak a swap árak csökkenésére, így lehet, hogy a közeljövőben nem lesz újabb nagy hullám a lakáshitel-kamatok csökkentésében.”
Gazdasági kilátások: óvatos optimizmus
Martin Sartorius, a CBI vezető közgazdásza szerint a márciusi adatok összhangban vannak a jegybank várakozásaival, de az áprilisi áremelkedések és a nemzetközi kereskedelmi bizonytalanságok, például az USA által bevezetett új vámok, további inflációs nyomást jelenthetnek.
„A Bank of England valószínűleg májusban kamatot csökkent, de a jelenlegi gazdasági környezetben megmaradnak az óvatosság elvei.”
Összegzés: Az infláció csökkenése jó hír a brit gazdaság számára, de a szakértők egy része szerint csak átmeneti állapotról van szó. Az előttünk álló hónapok kulcsfontosságúak lesznek a kamatpolitika és a megélhetési költségek szempontjából, különösen az Egyesült Királyságban élő magyarok számára, akik közül sokakat közvetlenül érint az infláció alakulása és a hitelek változása. Forrás