Sir Keir Starmer, a brit miniszterelnök, kijelentette, hogy Nagy-Britannia „egyszerűen nem működik,” miközben bemutatta a munkahelyteremtést és a növekvő jóléti kiadások csökkentését célzó terveket. Az új reformcsomag, a „Get Britain Working Again” csomag részeként, több mint kétmillió embert szeretne visszahozni a munkaerőpiacra.
Kulcsfontosságú tervek a reform keretében
- Jobcentre hálózat helyett új Nemzeti Munkahely és Karrier Szolgálat A jelenlegi Jobcentre rendszert egy új struktúra váltja fel, amely a munkába való visszatérésre helyezi a hangsúlyt a juttatások nyomon követése helyett.
- További egészségügyi és szociális támogatás
- Több NHS alkalmazottat küldenek magas munkanélküliségi rátájú területekre.
- Mentális egészségügyi és elhízás elleni programok bővítése.
- Ifjúsági foglalkoztatási és képzési lehetőségek
Fiatalok számára a Premier League, a Royal Shakespeare Company és a Channel Four partnereivel kínálnak új munkalehetőségeket és képzéseket. - Polgármesterek nagyobb mozgástere
A helyi önkormányzatok és polgármesterek saját foglalkoztatási terveket dolgozhatnak ki, hogy jobban igazodjanak a helyi szükségletekhez.
Gazdasági inaktivitás: Növekvő kihívás
Az Egyesült Királyságban közel 9 millió ember inaktív gazdaságilag, amelyből 2,8 millióan hosszú távú betegségek miatt nem dolgoznak. Ez a pandémia óta 600 ezerrel nőtt, és a növekvő támogatási kiadások fő oka.
Sir Keir Starmer szerint a reformok véget vetnek annak a kultúrának, amely „hibáztatja és megszégyeníti” azokat, akik nem kapják meg a szükséges támogatást a munkába való visszatéréshez. Az új rendszer célja a gazdasági növekedés előmozdítása és a fenntarthatatlan jóléti kiadások csökkentése.
Vita a támogatási szankciókról és nyomásgyakorlásról
A munka- és nyugdíjügyi miniszter, részletek nélkül utalt arra, hogy azok a személyek, akik nem működnek együtt a DWP-vel, szankciókra számíthatnak. Ez azonban vitát váltott ki. Diane Abbott, a Munkáspárt veterán képviselője, bírálta a miniszterelnököt, amiért „fenntartja a támogatásokkal visszaélők mítoszát.”
Az NHS megerősítése és a jóléti kiadások csökkentése
A reformcsomag kiemelten kezeli az NHS megújítását, hogy az egészségügyi problémák ne vezessenek gazdasági inaktivitáshoz. A Munkáspárt 22,6 milliárd fontot ígér 2025/26-ra az egészségügyi szolgáltatások bővítésére, beleértve 40,000 további időpontot.
Mindazonáltal a párt továbbra is elkötelezett a Konzervatív költségvetési tervek mellett, amelyek célja 3 milliárd fonttal csökkenteni a jóléti kiadásokat a következő négy évben. Ez aggodalmat keltett a fogyatékossági támogatási reformok kapcsán, amelyek esetleg továbbra is terítéken maradnak.
Társadalmi felelősség és politikai kihívások
A reformcsomag célja a gazdaság felélesztése és a jóléti rendszer fenntarthatóságának biztosítása. Ugyanakkor a politikai nyelvezet és a megvalósítás pontos részletei továbbra is vitát váltanak ki mind a parlamentben, mind a nyilvánosság körében. Forrás