Egy 23 éves fiatal anya, Leonnie Charles, éveken át idős, kiszolgáltatott embereket károsított meg, köztük egy professzort, akitől több mint 300 ezer font értékben csalt ki ékszereket. A nő a közösségi médiában csak annyit írt ki, hogy „Mission complete” (küldetés teljesítve) a zsákmány megszerzése után. A Winchesteri Koronabíróság 32 hónap börtönbüntetésre ítélte a nőt, aki egy szervezett bűnbanda tagjaként legalább 27 áldozattól összesen 416 ezer fontot csalt ki.

Célkeresztben az idősek: rendőrnek adták ki magukat
Az ítélet szerint Charles egy olyan bűnbanda „futárjaként” működött, amely idős embereket hívott fel és rendőrnek adta ki magát. A hívók azt állították, hogy a bankjukban probléma van, majd felszólították az áldozatokat, hogy vegyenek ki pénzt vagy adjanak át értékeket egy állítólagos nyomozás érdekében.
A csalók arra kérték a célpontokat, hogy ellenőrizzék a hívás hitelességét a 999-es segélyhívón, ám a vonalat szándékosan nem bontották le, így a hívott fél azt hitte, valódi rendőrrel beszél. Ezt követően futárokat küldtek az áldozatokhoz – köztük volt Leonnie Charles is –, hogy begyűjtsék a készpénzt és az értéktárgyakat.
A professzor négy generációs családi örökségét vitték el
A legnagyobb kárt szenvedett áldozat egy idős professzor, akitől egy bőröndnyi családi ékszert csaltak ki – több mint 100 éves darabokkal, összértékük meghaladta a 300 ezer fontot.
Miután Charles átvette a csomagot, Snapchat-történetében posztolta a bőröndről készült fotót a következő szöveggel: „Mission complete”. A professzor elmondása szerint a történtek után egészségügyi problémái jelentkeztek, és észlelte, hogy „megszakadt a kapcsolata azokkal, akiknek odaadta értékeit”. A lopás miatt újra munkába álláson gondolkodott, hogy visszaszerezze a veszteséget.

„Ez a korosztály még bízott a rendőrségben”
A bíróságon elhangzott, hogy a banda tagjai 2021 februárja és szeptembere között legalább 42 ember ellen próbálták elkövetni a csalást. Az áldozatok átlagéletkora 78 év volt, a legidősebb 90, a legfiatalabb 57 éves volt.
Egy 85 éves nyugdíjas nő beszámolt arról, hogy 4200 fontot veszített el a csalás során, és úgy érezte magát, mint akit „megbénítottak”:
„Egy olyan korszakból jövök, ahol az ilyesmi egyszerűen nem történt meg. A pénzt a saját temetésemre tettem félre.”
„Tudnod kellett volna, sose tarts pénzt otthon”
Az eljárás során üzenetváltások is előkerültek Charles és a bűnbanda vezetője, a 30 éves Faris Kayani között. Miután Charles-t 2021 júniusában letartóztatták, egy új laptopot kért Kayanitól azzal a megjegyzéssel: „Mint tesó, segíts már ki.” Kayani ridegen válaszolt:
„Ha lebuksz, lebuksz. Tudnod kellett volna az első szabályt: sose tarts pénzt a házban.”
Börtön vagy újrakezdés? Az ítélet súlya
Charles ügyvédje, Michael Harrison elmondta, hogy azóta egy jótékonysági szervezet két hálószobás lakást biztosított a nőnek, amit el fog veszíteni, ha börtönbe kerül. A védőügyvéd kérte a bíróságot, hogy mérlegelje a társadalmi rehabilitáció lehetőségét. Ennek ellenére Rufus Taylor bíró kimondta:
„Ez az egyik legnehezebb ítélet, hiszen egy kisgyermekes anyáról van szó. De amit tett, az borzasztó. A legkiszolgáltatottabbakat célozták meg – egy olyan generációt, amely még tisztelte és megbízott a rendőrségben.”
A banda vezetője, Faris Kayani, korábban öt év hat hónap börtönbüntetést kapott. Forrás