A brit kormány saját elemzése szerint Rachel Reeves megszorításai 2030-ra több mint negyedmillió embert, köztük 50 ezer gyermeket sodorhatnak szegénységbe.
A kabinet végül a tavaszi költségvetési nyilatkozattal egy időben hozta nyilvánosságra a dokumentumot, egy héttel azután, hogy bejelentette a jóléti kiadások 5 milliárd fontos csökkentését. A számok szerint 3,2 millió család veszít átlagosan évi 1 720 fontot, ami várhatóan felerősíti a Munkáspárton belüli elégedetlenséget a döntéssel kapcsolatban.
Több mint egymillió fogyatékkal élő ember veszítheti el támogatását
A hatásvizsgálat megállapítja, hogy a több mint egymillió fogyatékkal élő ember ellátásának csökkentése jelentős társadalmi következményekkel jár. A dokumentum szerint a változtatások eredményeként 2029/30-ra további 250 ezer ember (beleértve 50 ezer gyermeket) kerülhet relatív szegénységbe, figyelembe véve a lakhatási költségeket.
Ellenzéki és párton belüli felháborodás
A függetlenként politizáló, felfüggesztett munkáspárti képviselő Zarah Sultana élesen bírálta a pénzügyminisztert.
„Miközben az emberek egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, a pénzügyminiszter több mint 150 ezer fontot keres, és ingyenes VIP-jegyeket kap Sabrina Carpenter koncertjére.” – fogalmazott Sultana.
A kormány további szociális ellátásokat érintő megszorításokra kényszerült, miután a Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) megkérdőjelezte az eredeti 5 milliárd fontos megtakarítási cél realitását. Ennek részeként az Universal Credit egészségügyi támogatási elemét megfelezik és befagyasztják az új igénylők számára.
Rachel Reeves arra hivatkozott, hogy: „Egy összeomlott rendszert örököltünk”
Rachel Reeves azzal védekezett, hogy a kormány egy már eleve működésképtelen jóléti rendszert örökölt, amelyben minden nyolcadik fiatal sem nem dolgozik, sem nem tanul, sem nem vesz részt képzésben. Hangsúlyozta, hogy a hatásvizsgálat nem számol a kormány „vissza a munkába” programjának hatásaival, amely szerinte mérsékelni fogja a szegénységi kockázatokat.
A kormány tervei szerint jelentős befektetésekkel támogatják majd az emberek visszatérését a munkaerőpiacra, személyre szabott segítséget nyújtva. A munkanélküli ellátásban részesülők egy új „próbamunkát” lehetővé tevő rendszert is kapnak, amely révén kockázat nélkül próbálhatnak ki állásokat.
Munkáspárti képviselők lázadása
Rachel Reeves azonban saját pártján belül is komoly ellenállásba ütközött. Bell Ribeiro-Addy, a Munkáspárt képviselője kijelentette, hogy a megszorítások ellen fog szavazni, és szerinte egyik munkáspárti politikusnak sem szabadna megszavaznia olyan intézkedést, amely gyermekeket taszít szegénységbe.
Debbie Abrahams, a Képviselőház Munka- és Nyugdíjügyi Bizottságának elnöke, arra figyelmeztetett, hogy a csökkentések növelik a szegénységet, rontják az emberek egészségét és növelik a társadalmi egyenlőtlenségeket.
„Hogyan segíthet a gazdaság fellendítésében és az emberek munkába állításában az, ha betegebbé és szegényebbé tesszük őket?” – tette fel a kérdést. Forrás