A Munkáspárt hamarosan bemutatásra kerülő bevándorlási reformcsomagja új szintre emelné az angoltudással kapcsolatos elvárásokat azok számára, akik az Egyesült Királyságba szeretnének munkavállalási céllal érkezni. Az új szabályozás szerint csak azok kaphatnának munkavállalási vízumot, akik folyékonyan beszélnek angolul, és képesek akár összetett témákban is írásban kifejezni magukat.
Magasabb nyelvi követelmények: folyékony angoltudás kellene
A jelenlegi, idegen nyelvi érettségi (GCSE) szintű nyelvismereti követelményt a kormány nem tartja elegendőnek az integrációhoz. A jövő héten megjelenő Fehér Könyv értelmében az új standard az idegen nyelvi A-szintnek (A-level) felelne meg – ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bevándorlónak folyékonyan és természetesen kell tudnia kommunikálni, a szavak keresgélése nélkül.
A jelentkezőknek ezen felül összetett témákról is részletes szöveget kell tudniuk írni, ami jelentősen megemeli a jelenlegi nyelvi küszöböt.
A kormány célja: az előző évek rekordbevándorlásának visszaszorítása
A miniszterelnök szóvivője szerint a cél az előző kormány rekord magas bevándorlási számainak csökkentése, és a kiváltó okok kezelése:
„A Fehér Könyv egy merész reformcsomagot fog tartalmazni, amely visszaállítja a rendet a bevándorlási rendszerben. Az integráció központi eleme a nyelvtudás és a kommunikációs készség.”
A dokumentum várhatóan azt is szabályozni fogja, hogy a menedékkérők ne tudjanak kizárólag családi kapcsolatokra hivatkozva az Egyesült Királyságban maradni. Egy magas rangú kormányzati forrás a The Sun–nak nyilatkozva elmondta, hogy a jogászok gyakran „fegyverként használják” az Emberi Jogok Európai Egyezményének (ECHR) 8. cikkelyét, amely a családi élethez való jogot garantálja.
„Az ECHR-t túl régóta kihasználják, és változtatunk a törvényen, hogy a brit parlament szuverenitása elsőbbséget élvezzen.”
További szigorítások: családtagok és diákvízumok
A kormány további korlátozásokat tervez a diákok és a munkavállalók által hozott eltartottak számát illetően is. Emellett szigorítanák a vízumkérelmek elbírálását bizonyos nemzetiségek esetében, akiknél nagyobb az esély arra, hogy a tartózkodási idő lejárta után menedékkérelmet nyújtanak be, és közben állami szálláson élnek – ami jelentős költséget ró az adófizetőkre.
Politikai nyomás és választói elvárások
A Fehér Könyvet sokan úgy értelmezik, mint a Labour válaszát a helyhatósági választásokon elszenvedett veszteségekre, ahol Nigel Farage pártja, a Reform UK, 10 tanácsi körzet irányítását szerezte meg és egy újabb képviselői helyet is elnyert.
Pat McFadden, a kabinetiroda minisztere szerdán elismerte, hogy a Munkáspárt „generációs küzdelmet” folytat a jobboldali nacionalista politikával szemben.
A kormány állásfoglalása szerint:
„A változás terve keretében a hamarosan bemutatásra kerülő Bevándorlási Fehér Könyv átfogó stratégiát mutat be arra, hogyan állítsuk helyre a bevándorlási rendszert. Összekapcsoljuk a migrációt, a munkaerőpiaci igényeket és a vízumrendszert annak érdekében, hogy növeljük a hazai munkaerő létszámát, csökkentsük a külföldi munkaerőre való ráutaltságot és elősegítsük a gazdasági növekedést.”
A reformcsomag egyértelmű politikai üzenetet közvetít: a Labour kormány kész keményebb lépéseket tenni a tömeges bevándorlás visszaszorítása érdekében, különös tekintettel a nyelvi integrációra és a rendszerrel való visszaélések megfékezésére. Forrás