Egy amerikai matróz elmondása szerint a portugál zászló alatt közlekedő teherszállító hajó „a semmiből” tűnt fel, mielőtt belecsapódott volna az olajat szállító tartályhajóba. A Stenna Immaculate, amely amerikai zászló alatt hajózott, 13 mérföldre a parttól horgonyzott az East Yorkshire-i Humber torkolatánál, amikor a tragikus ütközés történt.
A 183 méteres olajtanker két héttel korábban indult el Görögországból, és egy rutinszerű megállóra készült, amikor hétfő reggel egy „hatalmas” teherszállító hajó nekirohant, hatalmas tüzet okozva. A lángok még 24 órával később is tomboltak.
A végzetes ütközés és mentőakció
A Solong nevű, portugál zászló alatt közlekedő teherszállító hajó, amely Skóciából, Grangemouth-ból tartott Rotterdam felé, a fedélzetén 35 millió liter amerikai katonai sugárhajtómű-üzemanyaggal megrakott tartályhajónak csapódott.
A baleset után 12 órás mentőakció kezdődött, amelyben mentőhajók és helikopterek vettek részt. Összesen 36 embert sikerült kimenteni és biztonságba helyezni, de egy tengerész eltűnt és feltételezhetően meghalt, míg egy másik személyt súlyos sérülésekkel kórházba szállítottak.
Az amerikai matrózok szerint mindössze néhány másodpercük volt a reakcióra, mielőtt bekövetkezett az ütközés. A teljes legénység kimenekítése után úgy döntöttek, hogy elhagyják a hajót, és mentőcsónakkal távoztak. A kapitány volt az utolsó, aki elhagyta a fedélzetet.
A Solong kapitányát letartóztatták
A 140 méteres Solong konténerhajó tulajdonosa megerősítette, hogy orosz nemzetiségű kapitányát letartóztatták, nem sokkal azután, hogy a Humberside-i rendőrség közölte: őrizetbe vettek egy 59 éves férfit.
A kapitány ellen gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indítottak eljárást az Északi-tengeren történt baleset kapcsán. A szerdai hivatalos közlemény szerint a férfi továbbra is őrizetben van, és a hatóságok kiterjedt vizsgálatokat folytatnak az ügyben. A hajót üzemeltető Ernst Russ hajózási társaság szerint a Solong legénysége orosz és Fülöp-szigeteki állampolgárokból állt.
Az ütközés következményei: olajszennyezés és robbanások
A tartályhajó üzemeltetője, a Crowley vállalat közleményben jelentette be, hogy az ütközés következtében megsérült az egyik üzemanyagtartály, ami „több robbanást” okozott, és a fedélzeten tárolt sugárhajtómű-üzemanyag a tengerbe ömlött.
Dr. Alex Lukyanov, az olajszennyezésekkel foglalkozó kutató (University of Reading) szerint „ez az incidens különösen aggasztó, mert egy olyan típusú olajról van szó, amely rendkívül lassan bomlik le a vízben”.
Bár felmerültek aggodalmak a veszélyes vegyi anyagokkal kapcsolatban, az Ernst Russ vállalat közölte, hogy a Solong fedélzetén NEM volt nátrium-cianid rakomány. Ugyanakkor négy üres konténer, amelyek korábban ezt a veszélyes vegyi anyagot tárolták, a továbbiakban is szigorú ellenőrzés alatt marad.
Politikai reakciók és környezeti aggodalmak
A brit kormány és a parti őrség is reagált a balesetre. A Downing Street szóvivője szerint az ütközés és az azt követő olajszennyezés „rendkívül aggasztó”. A parti őrség jelenleg elemzi, milyen környezetvédelmi beavatkozásra lehet szükség.
A közlekedési miniszter, Mike Kane közölte, hogy a Solong továbbra is ég, és valószínűtlen, hogy a hajó a felszínen marad. A brit kormány ugyanakkor azt is bejelentette, hogy az előzetes vizsgálatok nem utalnak szabotázsra vagy szándékos rongálásra.
A közlekedési minisztérium egyik szóvivője így nyilatkozott:
„Szorosan együttműködünk az HM Coastguarddal, hogy támogassuk az Északi-tengeren történt incidens kezelését. Hálásak vagyunk minden mentőszolgálatnak az áldozatos munkájukért.”
Vizsgálat indult az ügyben
A brit Tengerészeti Balesetek Vizsgálati Hivatala (MAIB) megkezdte az előzetes vizsgálatot, és a Maritime and Coastguard Agency (MCA) jelenleg is elemzi, hogy milyen szennyeződés-elhárítási intézkedésekre lehet szükség a következő napokban.
Heidi Alexander közlekedési miniszter köszönetet mondott a mentőalakulatoknak:
„Nagyon hálás vagyok az HM Coastguard, az RNLI és a sürgősségi szolgálatok munkájáért, akik gyorsan a helyszínre érkeztek és segítettek a veszélyben lévő emberek kimentésében.”
A vizsgálatok célja annak megállapítása, hogy mi vezetett az ütközéshez, és hogy milyen lépéseket kell tenni a hasonló balesetek megelőzése érdekében. Forrás