Két újabb fertőzöttet azonosítottak az Egyesült Királyságban a Clade Ib mpox (majomhimlő variáns) vírus kapcsán, akik az első fertőzött háztartásában élnek. Az első beteg október 21-én tért vissza Afrikából, ahol feltehetőleg megfertőződött. Mindkét új beteg speciális ellátásban részesül a londoni Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust központban.
Susan Hopkins professzor, az Egyesült Királyság Egészségügyi Biztonsági Ügynökségének (UKHSA) főtanácsadója így nyilakozott: „A majomhimlő nagyon fertőző egymással közvetlen kontaktusban lévő háztartásokban, ezért nem váratlan, hogy újabb esetek jelentkeznek ugyanabban a háztartásban. Az általános kockázat azonban alacsony marad az Egyesült Királyság lakosságára nézve.” Hozzátette, hogy mindent megtesznek, hogy a fertőzés terjedését korlátozzák.
Az első beteg október 21-én tért haza Afrikából, majd október 24-én kiütések jelentek meg rajta, amelyek állapota tovább romlott. Október 27-én került kórházba, ahol tesztelték, majd otthoni elkülönítésre küldték. Végül a Royal Free Kórház magas fertőzési kockázatú betegségekkel foglalkozó részlegén kezdték meg a kezelését.
A Clade Ib mpox vírus az elmúlt hónapokban széles körben elterjedt a Kongói Demokratikus Köztársaságban (DRK), és jelentettek eseteket Burundiból, Ruandából, Ugandából, Kenyából, Svédországból, Indiából és Németországból is. Szeptember elejére több mint 600 haláleset történt a vírus következtében.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki a vírus gyors terjedése miatt. A UKHSA szerint az Egyesült Királyságnak van már meglévő majomhimlő elleni oltáskészlete, és további oltásokat is rendeltek. Ez a Clade Ib mpox eltér a Clade II-től, amely alacsony szinten jelen van az Egyesült Királyságban 2022 óta, elsősorban a meleg, és biszexuális férfiak között, akik férfiakkal létesítenek szexuális kapcsolatot. Az UKHSA szerint a Clade Ib súlyosabb lefolyású betegséget okozhat, mint a Clade II, de folyamatosan figyelik és tanulmányozzák a vírus hatásait.
Mi az a majomhimlő és létezik-e ellene oltás?
Az mpox vagy majomhimlő állatról emberre, valamint közeli kapcsolat révén terjedhet emberről emberre, ideértve a szexuális érintkezést, bőrfelületek érintését és közeli légúti kapcsolatot.
A tünetek először magas lázzal és fejfájással jelentkezhetnek, amelyeket izomfájdalmak kísérnek. Az első öt napban fáradtság is jelentkezhet. További tünetek közé tartozhatnak a hátfájás, a duzzadt mirigyek, a borzongás, a kimerültség és az ízületi fájdalmak.
A legjellemzőbb tünet a kiütés, amely általában az első tünetek után 1-5 nappal jelentkezik. A kiütés gyakran az arcon kezdődik, majd terjed tovább a test más részeire, de összetéveszthető a bárányhimlővel.
Bár a majomhimlőre nincs specifikus gyógymód, a sima himlő elleni védőoltás nagyon hatékonynak bizonyult. Az mpoxra nincs közvetlen gyógymód, de az orvosok célja a tünetek enyhítése, ideértve a kiütés kezelését és a fájdalom csökkentését. Forrás