Az Egyesült Királyság vízügyi hatósága, az Ofwat, bejelentette, hogy az átlagos éves vízdíj 86 fonttal emelkedik áprilistól, és a következő egy évben még folytatódik az áremelkedés, mielőtt enyhülni kezdene. A drámai emelkedés része annak a vízdíj-növelési tervnek, amely az angliai és walesi vízellátás fejlesztésére és a szennyvíz kibocsátás csökkentésére irányul a következő öt évben.
Az Ofwat döntése szerint a díjak növekedése magasabb, mint amit a szabályozó még júliusban javasolt, de alacsonyabb, mint amit a vízszolgáltatók kértek. A Water UK, a vízszolgáltatókat tömörítő érdekképviseleti szervezet hangsúlyozta, hogy az áremelkedés a szektor számára „elengedhetetlen” befektetést biztosít.
Az emelkedés mértéke
A víz- és szennyvízszolgáltatások díjai évente átlagosan 31 fonttal emelkednek majd a következő öt évben átlagosan, azonban az Ofwat figyelmeztetett, hogy az első évben jelentősebb áremelkedésekre kell számítani. Az emelkedés mértéke azonban nem tartalmazza az inflációt, így a végső vízdíjak ennél is magasabbak lehetnek. A vízszolgáltató cégek közötti különbségek is jelentősek: az olyan cégek, mint például a Southern Water, éves díja 22%-kal emelkedik, 234 fontra.
A vízipari problémák és a pénzügyi gondok
Az Egyesült Királyság vízipari szektora az utóbbi években éles kritikák kereszttüzébe került a szivárgások és a folyókba engedett szennyvíz miatt. A legnagyobb szolgáltató, a Thames Water, súlyos pénzügyi problémákkal küzd, ugyanakkor sok háztartás is nehezen boldogul a díjemelkedésekkel. Az Ofwat vezérigazgatója, David Watt, arra hívta fel a figyelmet, hogy az új befektetések jelentős mértékben csökkenthetik a szennyvíz-kibocsátást, a szivárgásokat, és jobb szolgáltatásokat biztosítanak a fogyasztóknak.
Tervezett fejlesztések és az áremelkedések hatásai
A vízszolgáltatók összesen 104 milliárd fontot költhetnek az infrastruktúra fejlesztésére, aminek következményeként tisztább folyókat és tengereket, valamint biztonságos, hosszú távú ivóvízellátást biztosíthatnak a fogyasztók számára. Az emelkedő vízdíjak területenként eltérőek lesznek, például a Southern Water ügyfelei számíthatnak az egyik legnagyobb, 53%-os emelkedésre, így az átlagos díj 642 fontra nőhet 2030-ra.
A legkisebb emelkedést a Wessex és Northumbrian Water ügyfelei tapasztalják majd, 21%-os díjemelkedéssel. A Thames Water, amely súlyos adóssággal küzd, 35%-os áremelkedést kérhet, így öt év múlva az éves vízdíj ott 588 fontra nőhet.
Az Ofwat által előírt áremelkedésekkel kapcsolatosan a vízszolgáltatók fellebbezhetnek a Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósághoz (CMA). A Thames Water, amely 53%-os emelkedést kért, azt mondta, hogy mérlegeli az Ofwat döntését.
Skóciát és Észak-Írországot nem érintik az áremelkedések
A vízdíjak emelkedése nem érinti Skóciát és Észak-Írországot, ahol a vízipari szektor állami kézben van. A vízfogyasztói tanács (Consumer Council for Water) szerint az áremelkedések „sokak számára megfizethetetlenek”, és egyre több család küzd a vízdíjak kifizetésével.
Segítségnyújtás és szociális tarifa
A szociális tarifák, amelyek kedvezményt biztosítanak a díjakból, elérhetők, de a jogosultság kritériumai cégenként változóak, és a pénzügyi segítség gyakran „véletlenszerű”, ahogy azt a szervezet vezérigazgatója, Mike Keil elmondta. A Citizens Advice szerint az emelkedő vízdíjak eladósodáshoz vezethetnek, ha a rászoruló háztartások nem kapnak több támogatást.
Angela Newey, a Citizens Advice vezérigazgatója a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a víz általában „problémát jelent” azoknak, akik küzdenek, és „nagyon gyakran az első olyan számla, amit nem tudnak kifizetni”. Forrás