A legfrissebb, a brit Belügyminisztérium által közzétett negyedéves adatok alapján 2023. szeptember végéig több mint 7,5 millió európai uniós állampolgár nyújtott be letelepedési kérelmet az Egyesült Királyságban élő EU-s állampolgárok közül.
Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én lépett ki az Európai Unióból. Azonban azok az EU-s állampolgárok, akik legálisan letelepedtek az országban 2020 végéig, azaz a Brexit utáni 11 hónapos átmeneti időszak végéig, továbbra is az összes megszerzett jogukkal maradhatnak az országban, feltéve, hogy letelepedési engedélyért – hivatalosan az EU Settlement Scheme keretében – folyamodnak.
Ez az intézkedés nemcsak az EU, hanem az Európai Gazdasági Térség (EGT), azaz Izland, Norvégia és Liechtenstein, valamint Svájc állampolgáraira is vonatkozik, akik az Egyesült Királyságban élnek. Az igénylések benyújtásának határideje hivatalosan 2021. június 30-a volt. A brit kormány azonban továbbra is arra ösztönzi az érintetteket, hogy nyújtsák be kérelmeiket, mivel az illetékes hatóságok azokat továbbra is elfogadják és feldolgozzák, ha megfelelnek a feltételeknek, még a határidő után is.
A nemrég közzétett adatok szerint 2023. szeptember 30-ig 7,590,750 letelepedési kérelmet nyújtottak be az Egyesült Királyságban élő 27 EU-s tagállam, valamint az EGT és Svájc állampolgárai. Ezek közül több mint 1,5 milliót 2021. június 30-a után adtak be.
A magyar állampolgárok által benyújtott kérelmek száma szeptember 30-ig már kicsivel több, mint 180,000 volt.
Azok számára, akik kevesebb mint öt éve élnek az Egyesült Királyságban, elérhető a “pre-settled” státusz. Azonban ha elérik az öt év itt tartózkodást, jogosultak lesznek a teljes jogú letelepedésre, és addig is élvezhetik megszerzett jogaikat. Korábban a londoni Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy azoknak az EU-s állampolgároknak, akik “pre-settled” státusszal rendelkeznek, újra kell jelentkezniük az állandó letelepedési engedélyért az Egyesült Királyság hatóságaihoz.
Ennek nyomán a brit Belügyminisztérium bejelentette, hogy lépéseket tesznek annak érdekében, hogy a lehető legtöbb esetben automatikusan megkapják a letelepedett státuszt azok, akik jogosultak rá.
A negyedéves statisztikák szerint szeptember 30-ig 181,490 magyar állampolgár nyújtott be kérelmet az Egyesült Királyságban való állandó letelepedésre. A román állampolgárok vezetik a listát 1,607,500 benyújtott kérelemmel, őket követik a lengyelek, akik közül 1,221,320-an kértek állandó letelepedési státuszt szeptember végéig. Forrás