A boltban rendszeresen vásárolt kedvenc termékeink, észrevétlenül egyre kisebbek és kisebbek lesznek, mert a csomagolás tartalmára egy felmérés szerint jóval kevésbé figyelünk, mint a termék árára.
A nagy élelmiszeripari cégek az egyre kiélezettebb versenyben mindent megtesznek profitjuk növeléséért, a piaci részesedésük megtartásáért, vagy épp bármilyen versenyelőny kialakításáért. Persze ez nem újdonság, de mivel egyre telítettebb a piac, mindenki bevet minden piszkos trükköt. Ezeknek része a vásárlók megtévesztése is, aminek sajnos áldozatai vagyunk.
A Cadbury’s Fingers dobozában kettővel kevesebb csokis rúd van, a Cadbury csokiszelet le lett kerekítve, ami által alig láthatóan kisebb lett, a Mars csokiszelet 51g a régi 58g helyett, a Coca Cola sem 2l már, és még sorolhatnánk, de lesz itt egy bővebb lista is.
Sok embernek fel sem tűnik igazán, csak tudat alatt háborog magában, hogy a mosópor hamarabb elfogyott, mint korábban, és a csokiból is meg tudna enni még egyet (na jó, abból mindig meg lehet enni még egyet).
Mivel a vásárlók nagy része az árakat figyeli, mert már tudat alatt rögzült benne, hogy a csomagolás belsejében mire számíthat, ezért nem tűnik fel neki, hogy a megvásárolt termék kicsit kisebb. Van, aki otthon sem veszi észre, de aki észre veszi, az sem tehet túl sokat, legfeljebb kipróbál valami mást.
Itt egy lista, hogy mennyi minden lett kisebb és mennyivel:
A baj az, hogy amikor a halkonzerv, vagy a mosópor tartalma 10-20%-kal kisebb lesz, akkor az árak rendszerint nem követik ezt a tendenciát. Ez pedig annyit tesz, hogy míg mi csak annyit észlelünk, hogy az ár nem változott, valójában kevesebbért fizettünk ugyanannyit, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az egységár nőtt.
Sajnos úgy tűnik, hogy ez a stratégia mára nagyon kedveltté vált a kiskereskedelemben. Ez azért van, mert a gyártók manapság már az árak növelésével túl nagy kockázatot vállalnak, hogy potenciális vásárlókat veszítenek. Ha azonban a méretet csökkentik, az kevésbé észrevehető, és talán nem is fáj annyira. Ez a stratégia olyan jól működik a nagy gyártók körében, hogy még angol szó is keletkezett rá, shrinkflation néven.
További problémákat jelent ez a fajta trükk a vásárló számára, ugyanis megnehezíti a választást, és annak eldöntését, hogy melyik márka a legjobb ár/érték arányban.
Lehetséges, hogy nem is fájna annyira, ha egy nagyvállalat bejelentené, hogy: „Figyeljetek! Az van, hogy mostantól 10%-kal több lesz a gyártási költség, és ennek a tehernek egy részét szeretnénk, ha ti fizetnétek, ezért 5p-vel drágább lesz a Kit Kat.” A nagyvállalatok azonban nem kockáztatnak, és inkább a sunyi megoldásokat választják, és valószínűleg ez az, ami olyan rossz szájízt hagy az emberekben manapság.
Mindenesetre reméljük, hogy aki eddig nem tette, most már az is jobban odafigyel majd, hogy mit mennyiért vásárol, hogy elkerülje a későbbi csalódásokat.
Ha máskor is szeretnéd angliai magyaroknak szóló híreinket olvasni, nyomj egy Like-ot:
[efb_likebox fanpage_url=”https://www.facebook.com/hunglia.magyarok” fb_appid=”” box_width=”250″ box_height=”80″ colorscheme=”light” show_faces=”0″ show_header=”0″ show_stream=”0″ show_border=”1″][email-subscribers namefield=”NO” desc=”Hírlevelünkhöz email címed megadásával csatlakozhatsz” group=”Public”]Csatlakozz facebook csoportunkhoz: https://www.facebook.com/groups/319485078225041/