Hatalmas káosz és válság jöhet, a mesterséges intelligencia miatt 8 millió munkahely is megszűnhet Nagy-Britanniában 1

A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése jelentős változásokat hozhat a brit munkaerőpiacon, akár 8 millió munkahely megszűnését is okozva egy „munkahely-apokalipszis” keretében – állítja az Institute for Public Policy Research (IPPR) egyik jelentése. A kutatás szerint különösen a nők, fiatal munkavállalók és alacsonyabb bérezésű dolgozók vannak a legnagyobb veszélyben az automatizáció terjedésével.

Hatalmas káosz és válság jöhet, a mesterséges intelligencia miatt 8 millió munkahely is megszűnhet Nagy-Britanniában 3

Az MI első és második hullámának hatásai

A jelentés szerint az MI első hulláma már most veszélyezteti a munkahelyeket, mivel egyre több vállalat vezet be generatív technológiákat a mindennapi feladatok automatizálására. Az olyan rutin kognitív feladatok, mint az adatbázis-kezelés, ütemezés és készletnyilvántartás, már most kiszoríthatják az alacsonyabb szintű, részmunkaidős pozíciókat.

Az IPPR szerint a második hullám még több munkahelyet fenyegethet, mivel az MI egyre összetettebb folyamatokat képes kezelni. Ez a hullám már magasabb keresetű állásokat is érinthet, például adatbázis-létrehozást, szövegírást és grafikai tervezést.

A legveszélyeztetettebb csoportok

A nők különösen érintettek, mivel ők nagyobb arányban dolgoznak titkári és adminisztratív munkakörökben, amelyek a leginkább ki vannak téve az automatizációnak.

A jelentés szerint, ha a második hullám legrosszabb forgatókönyve valósul meg, akár 7,9 millió munkahely is megszűnhet az országban. Ebben az esetben a termelékenységi javulások sem ellensúlyoznák a veszteségeket, és a brit GDP növekedése nulla lenne a következő három-öt évben.

A lehetőségek és a megoldások

Egy optimista forgatókönyv szerint, ahol az MI teljes mértékben kiegészíti az emberi munkaerőt, a brit gazdaság akár 4%-kal, vagyis évi 92 milliárd fonttal növekedhetne munkahelyveszteség nélkül.

Carsten Jung, az IPPR vezető közgazdásza hangsúlyozta, hogy a technológia fejlődése nem szükségszerűen vezet munkahely-apokalipszishez. „A technológia nem sorsszerű. A kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek most meghozhatják azokat a kulcsfontosságú döntéseket, amelyek biztosítják, hogy az MI jól legyen kezelve” – mondta.

Kormányzati és vállalati lépések szükségessége

A jelentés szerint a kormánynak most kell cselekednie, hogy megelőzze a súlyos társadalmi és gazdasági hatásokat. Olyan stratégiák kidolgozására van szükség, amelyek támogatják a dolgozók átképzését, biztosítják az MI etikus használatát, és elősegítik az MI által generált gazdasági növekedés egyenlő elosztását.

Összegzés

Az MI fejlődése új lehetőségeket és kihívásokat hoz a brit munkaerőpiac számára. Bár az automatizáció jelentős munkahelyveszteségeket okozhat, a megfelelő politikai és vállalati döntésekkel elkerülhető a „munkahely-apokalipszis”. Az MI helyes irányítása nemcsak a munkahelyek megőrzésében, hanem a gazdasági növekedés ösztönzésében is kulcsszerepet játszhat.  Forrás

HUNPARCEL MÁR 2013-ÓTA. KÖLTÖZTETÉS ANGLIA ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT MINDKÉT IRÁNYBA, HETENTE, CSOMAGSZÁLLÍTÁSOK MÁR £33-TÓL WWW.HUNPARCEL.COM

Magyar Ügyvéd Angliában – Kártérítési Igények Személyi Sérüléses Balesetek Vagy Orvosi Műhibák Után