Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke várhatóan meghívást kap az Európai Unió vezetőinek találkozójára, amely egyértelmű jele lehet a Brexit utáni kapcsolatok helyreállítását célzó tervei sikerének. Ez az esemény lenne az első alkalom, hogy egy brit miniszterelnök részt vehetne ilyen találkozón az Egyesült Királyság 2020-as EU-ból való kilépése óta.
Egy új korszak kezdete a brit–EU kapcsolatokban
Az informális találkozó február 3-án Belgiumban lesz majd, ahol az EU 27 tagállamának vezetői az európai biztonságról tanácskoznak. António Costa, az Európai Tanács következő elnöke hívta meg Starmert a vacsorára, amit két EU-tisztviselő is megerősített.
Nick Thomas-Symonds, a „kapcsolat újraindításáért” felelős brit miniszter a héten Brüsszelben találkozott Costával, hogy előkészítse a megbeszéléseket. A találkozó célja egy biztonsági paktum kidolgozása, amely nemcsak a védelemre, hanem az energiaügyekre és a migrációra is kiterjedne.
Starmer tervei: ambiciózus célok a jövő érdekében
Starmer már korábban kijelentette, hogy elkötelezett az EU-val való kapcsolatok „újjáélesztése” mellett, amely szerinte nemcsak a jelen, hanem a jövő generációi számára is előnyös lesz. A Brexit után megkötött, a Munkáspárt által gyengének tartott megállapodások újratárgyalása kulcsfontosságú eleme ennek a stratégiának.
A miniszterelnök kijelentette: „Eltökélt vagyok abban, hogy új alapokra helyezzük kapcsolatunkat, és már meg is kezdtük ezt a munkát, amely kereskedelmi, biztonsági és egyéb együttműködésekre terjed ki.”
Egy új politikai közösség részeként
Starmer, akárcsak elődei, Liz Truss és Rishi Sunak, már találkozott EU-s vezetőkkel az Európai Politikai Közösség nevű csoportosulás részeként, amely több mint 40 országot foglal magában. Az ilyen kapcsolatok erősítése lehetőséget nyújt arra, hogy az Egyesült Királyság ismét fontos szereplővé váljon az európai politikai színtéren.
NATO és stratégiai fókusz
A februári találkozón részt vesz Mark Rutte, a NATO főtitkára is, aki az EU politikájának kulcsfontosságú közvetítője lesz az Egyesült Államok felé. Mujtaba Rahman, az Eurasia Group konzultációs cég európai igazgatója szerint a találkozó célja, hogy az Európai Tanács stratégiai irányokat határozzon meg, és a biztonság, valamint a védelem kérdéseit vitassák meg.
Rahman hangsúlyozta: „Az Egyesült Királyság kulcsszerepet játszik majd a biztonság és védelem terén, de a Downing Street el akarja kerülni annak látszatát, hogy választani kelljen az EU és az Egyesült Államok között.”
Jövőbeli tervek
A brit és az EU vezetők egy jövő évi csúcstalálkozó megszervezésén is dolgoznak, amely tovább erősítheti a két fél közötti együttműködést. Starmer tervei a gazdasági, politikai és biztonsági kapcsolatok újjáépítésére nemcsak az Egyesült Királyság, hanem az EU számára is előnyökkel járhatnak.
Az események alakulása kulcsfontosságú lehet mindkét fél számára, mivel a Brexit utáni korszakban egy erősebb partnerség hozzájárulhat a közös európai célok eléréséhez. Forrás