Hamarosan 40C-os "szuperhőhullámok" jöhetnek Nagy-Britanniában, méghozzá rendszeresen

Az Egyesült Királyság egyre gyakrabban tapasztalhat „szuperhőhullámokat”, amelyek súlyos következményekkel járhatnak az infrastruktúrára, az egészségügyre és a lakosság mindennapi életére nézve – állítja Jim Dale, vezető meteorológus.

Hamarosan 40C-os "szuperhőhullámok" jöhetnek Nagy-Britanniában, méghozzá rendszeresen

A figyelmeztetés egy rekordközeli hőség idején érkezett, amikor az ország már negyedik napja szenved a tartós hőhullámtól. A hét elején a hőmérséklet meghaladta a 34 °C-ot, amely júniusban rendkívül ritka – az elmúlt 60 évben mindössze háromszor történt hasonló.

„Ez már nem a normális időjárás – ez az új abnormális” – jelentette ki Dale.

A globális felmelegedés következményei már kézzelfoghatók

A szakértő szerint az elmúlt évtizedekben mért legmagasabb globális és brit hőmérsékleti értékek döntő többsége az utóbbi húsz évben született. Ráadásul nemcsak a levegő, hanem a tengerek hőmérséklete is rekordokat döntöget, különösen a Földközi-tengeren – már júniusban is.

„A tengerek hőtárolóként viselkednek. Minél melegebbek, annál nagyobb mértékben növelik az extrém hőmérsékletek előfordulásának valószínűségét.”

Dale szerint az utóbbi évek súlyos árvizei és erdőtüzei – például Franciaországban, Törökországban, Spanyolországban – szintén a klímaváltozás közvetlen következményei. Spanyolország délnyugati részén például 46 °C-ot mértek, ami minden korábbi júniusi rekordot megdöntött.

Hamarosan 40C-os "szuperhőhullámok" jöhetnek Nagy-Britanniában, méghozzá rendszeresen

A WHO szerint több tízezer ember hal meg a hőhullámok következtében

A WHO adatai szerint 2022 és 2024 között körülbelül 160 000 haláleset köthető extrém hőséghez Európában – olyan halálesetekhez, amelyek normál hőmérséklet esetén nem történtek volna meg.

„Amikor ilyen mértékű hőhullámok jelentkeznek, az első kérdés mindig az: mi ennek az ára? Sok emberélet” – figyelmeztet Dale.

A brit Egészségbiztonsági Ügynökség és a Met Office hét régióra adott ki borostyánsárga egészségügyi riasztást, mivel az extrém hőmérséklet komoly veszélyt jelent az idősekre, krónikus betegekre és a túlterhelt egészségügyi ellátórendszerre.

A változás visszafordíthatatlan lehet

Dale drámai hasonlattal élve azt mondta: „olyan ez, mint amikor a tejet felforraljuk a tűzhelyen – először jön a gőz, aztán a buborék, majd kiömlik.”

„Jelenleg a buborékoló szakaszban vagyunk, és semmi nem utal arra, hogy a hőmérséklet-emelkedést bármi visszafogná.”

A meteorológus szerint, ha nem történnek gyors és radikális változások, a 40 °C-os hőmérséklet normává válhat, sőt 50 °C-os szuperhőhullám is előfordulhat néhány évtizeden belül, még az Egyesült Királyságban is.

Hamarosan 40C-os "szuperhőhullámok" jöhetnek Nagy-Britanniában, méghozzá rendszeresen

Ez nemcsak az egészségre veszélyes, hanem romba döntheti az infrastruktúrát, az utak minőségét, az NHS működését – és végső soron az életminőséget is.

A megoldás: szemléletváltás, zöldítés, cselekvés

Jim Dale szerint környezettudatos építkezésre, életmódváltásra, valamint a klímaváltozás-tagadás megszüntetésére van szükség.

„Gyermekeink és unokáink fogják felkaparni a hamut, amit mi hagyunk hátra. Ez nem jövőbeli probléma, hanem itt és most történik.”

A kormány célja a nettó zéró kibocsátás elérése 2050-re, de a szakértők szerint a jelenlegi intézkedések lassúak és elégtelenek. Ha nem gyorsítják fel az alkalmazkodást, a következő évtizedek során élhetetlenné válhatnak bizonyos területek – figyelmeztetett Dale.   Forrás