Gazdasági fellendülést hozhat az Egyesült Királyság számára az EU-val való szorosabb együttműködés 1

Egy friss jelentés szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése 2,2%-kal nőhetne, ha az ország komolyabb gazdasági összhangot alakítana ki az Európai Unióval. A Frontier Economics tanulmánya, amelyet a Best for Britain rendelt meg, úgy véli, hogy a brit kormány is hasonló eredményre jutott a múlt héten a Brexit újratárgyalással kapcsolatban.

Gazdasági fellendülést hozhat az Egyesült Királyság számára az EU-val való szorosabb együttműködés 3

A recesszió szélén egy új lehetőség

Miközben az Egyesült Királyság a recesszió küszöbén áll, a várható gazdasági növekedés új lendületet adhat Sir Keir Starmer és Rachel Reeves gazdasági növekedési terveinek. A fő tárgyaló, Nick Thomas-Symonds, abban bízik, hogy három hónapon belül megállapodás születhet.

Két vezető brit kereskedelmi szakértő is reálisnak tartja a számokat, ám arra figyelmeztetnek, hogy ez az EU jóindulatától függ, amelyet a Brexit után még nem biztos, hogy sikerült visszanyerni.

Miért lehet előnyös az EU-hoz való közeledés?

A jelentés szerint az Egyesült Királyság jelentős növekedést érhet el azáltal, hogy mélyebb összhangot alakít ki az EU-val az áruk és szolgáltatások területén, ami 1,7–2,2%-os GDP-növekedést jelenthet.

👉 Ha csak az áruk szabályozásában történik igazodás, az 1–1,5%-os növekedést hozhat.

A komolyabb közeledés azt jelentené, hogy az Egyesült Királyság és az EU kölcsönösen elismeri egymás szabványait anélkül, hogy teljes mértékben átvenné a másik fél szabályait.

Ez különösen az Egyesült Királyság ipari régióinak kedvezne, mint például:
West Midlands
East Midlands
Északkelet-Anglia
Yorkshire

A gazdasági előnyök túlmutatnak az Egyesült Királyságon

A kutatás szerint az EU és az Egyesült Királyság közötti mélyebb kereskedelmi kapcsolat mindkét fél számára előnyös lenne:
📈 Az EU 23,9 milliárd font növekedést érhet el exportban
📈 Az Egyesült Királyság 26,52 milliárd font növekedést könyvelhet el

Emellett, ha Donald Trump új vámokat vezetne be az EU-val szemben, az Egyesült Királyság és az EU közötti mélyebb igazodás csökkenthetné az EU veszteségeit, mivel az Egyesült Királyság piacai könnyebben pótolhatnák az elveszett amerikai kereskedelmet.

Politikai támogatás és kihívások

A YouGov által végzett felmérés szerint az Egyesült Királyság lakosságának 41%-a támogatja az EU-val való szorosabb együttműködést, míg csupán 22%-uk ellenzi. A legtöbb választókerületben a legnépszerűbb opció az volt, hogy az Egyesült Királyság javítsa az EU-val folytatott kereskedelmi kapcsolatait, még akkor is, ha ez bizonyos szabályok betartásával jár.

📌 Nigel Farage választókerületében viszont a lakosság többsége elutasította az EU-val való mélyebb gazdasági együttműködést.

Mit jelentene ez a brit gazdaság számára?

📊 Az Egyesült Királyság visszanyerhetné a Brexit miatti GDP-veszteség 25–50%-át, amelyet a Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) mínusz 4%-ra becsült.

📊 A várható növekedés kétszerese lehet annak, amit a brit kormány egy UK–USA szabadkereskedelmi megállapodástól remélt 2019-ben.

📊 Az így keletkező bevételeket létfontosságú közszolgáltatások finanszírozására is lehetne fordítani – például két évre elegendő pénzt biztosítana az NHS tőkebefektetési terveihez.

Üzleti szakértők és politikai vezetők véleménye

💬 David Henig, a UK Trade Policy Project igazgatója szerint: „Ezek a számok nagyjából megegyeznek a brit kormány saját becsléseivel. De az EU bizalmának visszaszerzése időbe telhet.”

💬 Marco Forgione, a Chartered Institute of Export and International Trade főigazgatója: „Az igazodás működhet, de eddig az Egyesült Királyság többet exportált az EU-ba, mint fordítva.”

Egy friss példával szemléltette a problémát: egy csirketermelő négy kamionnyi árut vesztett el a határon, mert egy harmincoldalas dokumentumból egyetlen számjegy hiányzott.

💬 Andrew Lewin MP, a UK Trade and Business Commission elnöke:
📢 „A jelenlegi kormány az első évtizedek óta, amely célként tűzte ki az EU-val való szorosabb kereskedelmi kapcsolatot. Az új jelentés megmutatja a lehetőségeket: a gazdasági fellendülés értéke tízmilliárd fontokat érhet el, és az egész ország profitálhat belőle.”

📢 „Itt az ideje, hogy a brit kormány igent mondjon az EU-val való mélyebb gazdasági együttműködésre.”

A friss kutatás világosan mutatja, hogy a szorosabb EU-brit gazdasági igazodás jelentős gazdasági fellendülést hozhat. A politikai támogatottság is egyre erősebb, de a megállapodás sikere nagymértékben függ attól, hogy az EU hajlandó-e újból szorosabb kapcsolatokat kialakítani a Brexitet követően.

📢 A kérdés az: az Egyesült Királyság kormánya képes lesz-e időben cselekedni, hogy elkerülje a recessziót és újra fellendítse a gazdaságot?   Forrás